ПОЛИТИЧКЕ ПАРТИЈЕ, ИЗБОРИ

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА КАО БИТАН АКТЕР ЈАВНОГ СЕКТОРА – ФИНАНСИЈСКО ПОСЛОВАЊЕ ПАРТИЈА

Пословање политичких партија у свим државама света у савременом добу требало би да буде правно регулисано. Међутим, финансијска страна пословања свих партија јесте нешто што је увек привлачило пажњу. Сходно томе, непрестано се проверавају токови новца, као И дефицит до којих долази. Међутим, мора се потврдити да постоји и број партија које јасно исказују на који начин и где одлази потрошен новац. Кроз порезе и чланарине новац долази директно у руке политичких партија. Све то, са правне стране гледано, представља једну од основа регулисања њиховог пословања.

Гоати, Владимир. 2007. Политичке партије и партијски системи. Подгорица: ЦЕМИ.

Закон о финансирању политичких активности [ЗФПА], „Службени гласник Републике Србије”, бр. 43/2011, 123/2014, 14/2022.

Станчетић, Веран. 2020. Одлучивање у јавном сектору. Београд: Факултет политичких наука.

Aldrich, John. 1995. Why Parties? The Origin and Transformation of Political Parties in America. Chicago: University of Chicago Press.

Duverger, Maurice. 1973. Les parties politiques, neufieme edition. Paris: Armand Coline.

LaPalombara, Joseph, and Myron Weiner. 1966. “Conclusion.”, In Political Parties and Political Development, 399–439. Princeton: Princeton University Press.

Pinto-Duschinsky, Michael. 2002. “Financing Politics: A Global View.” Journal of Democracy 13 (4): 69–86.

Sartori, Giovanni. 1998. “Elections et parties.” In Démocratie, eds. Robert Darton et Olivier Duhamel. Paris: Editions Rocher.

периодика ПОЛИТИЧКА РЕВИЈА 4/2023 4/2023 УДК 329:316.344.4 11-20