OGLEDI I STUDIJE

POREĐENJE KRIMA I KOSOVA U KONTEKSTU MEĐUNARODNOG JAVNOG PRAVA

Autonomna Republika Krim je u martu 2014. godine donela Delaraciju o nezavisnosti koja se poziva na savetodavno mišljenje MSP o proglašenju nezavisno­sti Kosova iz 2010. Isti pravni argument je upotrebio i predsednik RF prilikom potpisivanja dokumen­ta o pripajanju Krima. Pravno tumačenje pokazuje da su se RF i Autonomna Republika Krim ipak pozvali samo na jedan deo savetodavnog mišljenja MSP i to onaj koji ističe univerzalnu važnost principa samoopredeljenja. Drugi, konkretniji deo savetodavnog mišljenja MSP koji je primer za contradictio in adjecto, jer negira opštepoznatu činjenicu da Rezolucija 1244 garantuje suverenitet Srbije na Kosovu, RF i Autonomna Republika Krim nisu prihvatili.

1. Аврамов С., Крећа М., Међународно јавно право, Правни факултет, Београд, 2008.
    2. Кнежевић М., Изневерена држава, Институт за политичке студије, Београд, 2007.
    3. Костић С., Међународни односи и међународно право, Школска књига, Загреб, 1966.
    4. Крећа М., Међународно јавно право, Правни факултет, Београд, 2013.
    5. Крећа М., Пауновић М., Практикум за међународно јавно право, Досије, Београд, 2002.
    6. Кривокапић Б. Енциклопедијски речник међународног права и међународних односа, Службени гласник, Београд, 2010.
    7. Панајотис Г. Харитос „Статус Косова и Метохије према међународном праву“, Косово и Метохија: прошлост, садашњост, будућност. Зборник радова са међународног симпозијума одржаног у Београду од 16.-18. марта 2006 године, уредник Коста Михаиловић, САНУ, Београд, 2007.
    8. Стојановић Р., Србија пред Међународним судом правде, Књига 1: Одбрана, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
    9. Стојановић Р, Србија пред Међународним судом правде, Књига 2: Пресуда, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
    10. Царић С., Саветодавна мишљења у међународном правосуђу, Службени гласник, Београд, 2009.
PERIODIKA Politička revija 4/2014 УДК 341.211(477.75)(497.115) 163-174