Izaberi jezik:

NACIONALNO, VERSKO I GRAĐANSKO U OBRAZOVANJU

VERSKO OBRAZOVANJE I NACIONALNI IDENTITET

Lažni internacionalizam, u formi „vesternizacije”, kosmopolitsko zulumćarstvo, nasrće posredno i neposredno na duhovni i telesni integritet malih naroda. Komercijalizacijom sistema i procesa obrazovanja pri čemu novac postaje glavni cilj, terminalna vrednost, a kvalitet znanja se potiskuje u drugi plan, sve više degradira se i sama svrha obrazovanja i vaspitanja u smislu razvoja što potpunije čovekove ličnosti. Masovna proizvodnja jednodimenzionalnih, obezduhovljenih stručnjaka, poslušnih podanika i pokornih najamnih radnika, koja se posebno, kao obavezni zadatak nameće zemljama u tranziciji, samo još više ta društva gura na periferiju istorije i uvodi u no­vi oblik kolonijalizma. Da ne bi potonuli u nečovečnost, animalnost, bezdušnost istorije, da nas ne bi usisao oktopod lažnog kosmopolitizma, srpskom rodu, za opstanak i izlaz iz ovih tragičnih istorijskih okolnosti, za izlaz sa puta besperspektivnosti, kao uslov svih uslova nameće se potreba očuvanja svog nacionalnog identiteta u čemu će obrazovni sistem, a u okviru njega istinsko versko obrazovanje, imati ključnu ulogu.

1. Аврамовић, З., (2003) Држава и образовање, Институт за педагошка истраживања, Београд.
    2. Гварјушин, И. К., (1997) „Хришћанство и екологија”, у зборнику Судбина света с религијске и научне стра­не гледишта, Бели анђео, Шабац.
    3. Недељковић, Љ., (2009) (приређивач), „Коју смо ми сло­боду стварно освојили”, НИН, 3060/2009.
    4. Косик, К., (2008) Мостови преко европске ријеке и други списи, Центар за културу, Пожаревац.
    5. Марковић, М., (1994) Оспоравања и ангажовања, Изабрана дела, књ. 8, БИГЗ, Генес-с штампа, Просвета, СКЗ, Београд.
    6. Митровић, Љ., (2009) Транзиција у периферии капитализам, Институт за политичке студије, Београд.
    7. Патријарх српски Г. Павле (2002) „Пастирско писмо православним верницима у Србији’’, септембар 2002.
    8. Поповић, Ј., (1993) Светосавље као философија живо­та, Манастир Ћелије, Ваљево.
    9. Сердјукова, А., (1996) Савременост и хришћанство, Расија, Нови Сад.
PERIODIKA Nacionalni interes 3/2011 УДК 27-472:323.1 241-260