Изабери језик:
Тема броја

ЧЛАНЦИ И СТУДИЈЕ

УТИЦАЈ МЕЂУНАРОДНИХ ИНСТИТУЦИЈА У ЕРИ ГЛОБАЛИЗАЦИЈЕ НА ОБРАЗОВНЕ СИСТЕМЕ ЗЕМАЉА У РАЗВОЈУ

Сажетак

Ера глобализације укинула је многе границе које су некада постојале у комуникацији између држава, компанија и појединаца. Као сама појава глобализација је различито тумачена, те њени утицаји и доприносу у повезивању света. Значај и корисност глобализације различито се дефинишу. Државе које спадају међу развијеним често промовишу и и инцирају промене и унапређење комуникација и интезивирање односа на глобалном нивоу, често занемарујући да истакну могуће последице односа између развијених, мање развијених и земаља које спадају у категорију недовољно развијених. У том смислу и област образовања представља широки спектар сударања различитих интереса међународних субјеката који неретко улазе у конфликтну зону. Међународне институције у својим агендама презентују светској јавности своју учинковитост и намеру да делују зарад општег интереса на глобалном нивоу, међутим у колико се посматра утицај ових институција у земљама у развоју и мање развијеним земљама рачуница се у већини случајева своди на постизање зависности од истих, као и деградацију у односу на развијене државе. Свет ствара утисак да мање развијене државе губе у глобалним односима услед нефер конкуренције.

кључне речи:

Референце

    • Бојанић Петар, Миленковић Иван, 2008. Суверен и сувереност између појма, фикције и политичке емоције, Београд: Службени гласник.
    • Лончар Јелена (2005), Глобализација-појам, наставак и трендови развоја у Geoadria10, str: 91-104.
    • Поповић Катарина (2014), Глобална и европска политика,образовање одраслих,концепти, Парадигме и приступи, Београд: ИПА.
    • Спасеновић Вера (2019), Образовна политика, глобални и локални процеси, Београд: ИПА.
    • Станчевић Веран (2012), Реформа управљања у савременој држави: развојни и демократски потенцијали децентрализоване државе, Београд: Службени гласник.
    • Стефановић Горан, 2015. Глобализација и њен негативни утицај на земље у развоју у  Synthesis 2015-International Scientific Conference of IT and Business-Related Research (pp. 345-348). Beograd: Singidunum University.
    • Gidens Entoni (2003), Социологија, Београд: Чигура принт.
    • Held David et al (1999), Models of democracy u Theoria, Jurnal of social and political theory, New York: Berghahn Journals.
    • Mundy Karen,  Andy Green, Bob Lingard and Antony Verger (2016),  The Handbook of global education policy, New Jersey: Wiley Blackwell.
    • OECD, Better policies for better life, web site. Dostupno na:  https://www.oecd.org/about/ [Pristupljeno 5. jun 2020].
    • Spring Joel (2015), Globalization of Education, an introduction, London: Routledge.
периодика Администрација и јавне политике 1/2021 1/2021 УДК 37.014(1-773):316.32 49-64