Tema broja
KRITIKA NEOLIBERALIZMA I TEORIJE LjUDSKIH PRAVA
SLOBODA U USLOVIMA ROVITE MOĆI – Pamćenje, oslobađanje, sloboda i zaborav
Sažetak
Sloboda je neporeciva ljudska i opštečovečanska potreba. Nikada, naime, nema toliko dovoljno slobode da još uvek ne bi moglo biti bar malo slobodnije! Sloboda naroda pretpostavljala je slobodu u narodu, u modernom dobu slobodu među građanima u društvu društvene slobode i građanske slobode. Liberalizam je, zapravo, stalna intelektualna i moralna upućenost na politično dosezanje i ostvarivanje lične i opšte slobode u zajednici. Sloboda je bezobalni pojam, a demokratija višesmislena težnja. Sadašnja i nekadašnja istočnoevropska društva u tranziciji uveliko su politizovana. Postavljene su granice između pristojnog i uvredljivog, onoga što se utiskuje u pojam podobnosti ili „korektnosti“. Do nedavno su vladale ideološke dogme, sada prevladava dogma da više nema nikakve ideologije. Zemlje Starog kontinenta našle su se, zapravo, u dvostrukoj i prepletenoj tranziciji: komunistički deo na Istoku obreo se u retroakciji, prelasku iz komunizma ka kapitalizmu, dok su „stare“ kapitalističke zemlje zapadnog dela kontinenta intenzivirale formiranje asocijacije država pod nazivom Evropska unija. Kriza evropske ekonomije izazvala je krizu evropske politike i dovela u pitanje naizgled jasne i trajne postulate evropske ideologije. I baš zato što je Evropa Unije na testu krize, među privrženicima se intenziviraju očekivanja od njenog institucionalnog središta. Dok jedni u savremenoj globalnoj i evropskoj krizi uočavaju početak katastrofalnog kraja EU, drugi u istim okolnostima pronalaze antikriznu šansu preživljavanja i prosperiteta. Poremećaji su ukazali koliko je ekonomsko telo EU samo apstraktno gledano homogeno i kompaktno, dok mu u ekonomskoj stvarnosti opterećenoj suprotnostima nedostaju kooperacija, sinhronizacija i funkcionalnost, a možda i solidarnost, neophodna za stvarnu međudržavnu u međunarodnu zajednicu.
Reference
- Брдар Милан, Српска транзициона Илијада. Апорије демократског преображаја Србије у геополитичком контексту, Стилос, Нови Сад, 2007.
- Бурдије Пјер, Сигнална светла. Прилози за отпор неолибералној инвазији, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 1999.
- Валерштајн Емануел, После либерализма, Службени гласник, Београд, 2005.
- Видојевић Зоран, Сумрак демократије, Службени гласник, Београд, 2010.
- Влајки Емил, Увод у политику постмодернизма, Факултет за политичке и друштвене науке, Бања Лука, 2006.
- Време глобализације, зборник, уредник Милош Кнежевић, ДКСГ, Београд, 2001.
- Дракер Петер, Посткапиталистичко друштво, Грмеч, Београд, 1995.
- Клајн Наоми, Доктрина шока. Процват капитализма катастрофе, Самиздат Б 92, Београд, 2009.
- Кнежевић Милош, Евроскептицизам, Заслон, Београд, 2008.
- Кнежевић Милош, Мозаик геополитике. Идентитет – транзиција – српско питање, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Кнежевић Милош, Парадигма распада. Разлагање државе у огледалу узрчоности, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
- Комазец Слободан, Глобална финансијска криза и економска криза у Србији. Узроци, дубина и могућности превазилажења, Астерикс и Обелиск, Београд, мај 2010.
- Кругман Пол, Повратак економије депресије и светска криза 2008. Хеликс, Смедерево, 2010.
- Купер Роберт, Распад нација, Поредак и хаос у 21. веку, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
- Kymlicka Will, Multicultural Citizenship. A Liberal Theory of Minority Rightst, Clarendon Press, Oxford University Press, New York, 1995.
- Лајпхарт Аренд, Модели демократије, Службени лист СЦГ – ЦИД, Подгорица, 2003.
- Ломпар Мило, Моралистички фрагменти, Нолит, Београд, 2009.
- Марковић Михаило, Друштвена мисао на граници миленијума, Јавно предузеће Службени лист СРЈ, Београд, 1999.
- Митровић Љубиша, Транзиција у периферии капитализам. Огледи из социолоије глобалних u регионалних промена, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
- Оте Макс, Слом долази. Нова светска економска криза и шта ви сада можете да учините, Романов, Бања Лука Бард-фин, Београд, 2009.
- Офе Клаус, Модерност и држава. Исток, Запад, „Филип Вишњић“, Београд, 1999.
- Самарџић Слободан, Градња и разградња државе. Србија у суочењу са Европом од октобра 2000, „Филип Вишњић“, Београд, 2008.
- Светска власт, зборник, приредили Петар Бојанић и Јован Бабић, Службени гласник, Београд, 2008.
- Сол Ралстон Џон, Пропаст глобализма и преобликовање света, Архипелаг, Београд, 2011.
- Стиглиц Џозеф, Успјех глобализације. Нови кораци до праведнога свијета, Алгоритам, Загреб, 2009.
- Фукујама Френсис, Грађење државе. Управљање и светски поредак у 21. веку, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
- Хабермас Јирген, Постнационална констелација, Откровение, Београд, 2002.
- Хинсли Френсис Хери, Сувереност, „Филип Вишњић“, Београд, 2001.
- Цирн Михаел, Управљање са оне стране националне државе, „Филип Вишњић“, Београд, 2003.