Izaberi jezik:

ČLANCI I STUDIJE

REPUBLIKA SRPSKA I SRBIJA PRED IZAZOVIMA ISLAMIZMA I TERORIZMA

Islamizam predstavlja jedan od najvećih bezbednosnih izazova u savremenom svetu, s obzirom na činjenicu da se upravo na ovoj radikalnoj i isključivoj političkoj ideologiji temelje stavovi i ciljevi najvećeg broja aktivnih i uticajnih terorističkih organizacija širom sveta. Ova bezbednosna pretnja prisutna je i na Balkanskom poluostrvu, a jedna od najugroženijih zemalja je Bosna i Hercegovina, a naročito njen muslimanski/bošnjački deo. Međunarodna islamistička mreža u Federaciji BiH, uspostavljena nakon raspada SFRJ i početka građanskog rata, u međuvremenu se razvila u organizovan sistem i ključnu regionalnu bezbednosnu pretnju koja u znatnoj meri ugrožava i Srbiju. Veliki problem u borbi protiv islamizma i terorizma u BiH predstavlja blagonaklon i zaštitnički odnos koji bošnjačka politička elita u Sarajevu ima prema islamistima, ali i simpatije koje postoje u bošnjačkom nacionalnom korpusu za džihadske ’svete ratnike’. Sa druge strane, zvaničnici Republike Srpske izrazito su kritični prema ovom fenomenu i već dugi niz godina upozoravaju na posledice koje nesmetano delovanje islamista može da ima na bezbednosnu situaciju u BiH. Može se, zapravo, reći da je jedini bezbednosni organ u Bosni i Hercegovini koji se odgovorno odnosi prema islamističkoj pretnji MUP Republike Srpske koji, jedini u BiH, sprečava pretvaranje teritorije čitave države u široku islamističku bazu.

1. Бајагић, Младен, „Босна и Херцеговина у вртлогу радикалног исламистичког фанатизма, екстремног вехабизма и тероризма”, Политика националне безбедности, бр. 1, стр. 47-82, Институт за политичке студије, Београд, 2015.
    2. Вукоичић, Јелена, „Исламизам, секуларизам, тероризам – Разлози и перспективе идеолошког и политичког конфликта”, Политика националне безбедности, бр. 1, стр. 261-279, Институт за политичке студије, Београд, 2016.
    3. Вукоичић, Јелена, „Исламски тероризам, НАТО и САД на Балкану – Савезништво које траје”, Безбедносни форум, бр. 2, стр. 79-93, Евроазијски безбедносни Форум, Београд, 2016.
    4. Галијашевић, Џевад, Ера тероризма у БиХ, Филип Вишњић, Београд, 2007.
    5. „Додик: Јача радикални ислам у БиХ“, Бијељина Данас, 07. 11. 2013.
    6. Домазет, Жељка, „Вехабије и тероризам срамота БиХ”, Глас српске, 14.07.2010.
    7. Изетбеговић, Алија, Исламска декларација – Један програм исламизације муслимана и муслиманских народа, Сарајево, 1990.
    8. „Изетбеговић: Република Српска и Додик су већа пријетња него тероризам“, Глас Српске, 28.12.2016, доступно на: glassrpske.com/…/Izetbegovic-Republika-Srpska…terorizam/…
    9. „Исис на Балкану подржава 400.000 људи!”, Мондо, 06.12.2015.
    10. Kohlman, Evan F., Al-Qaida’s Jihad in Europe: The Afghan-Bosnian Network, New York: Berg Publisher, 2004.
    11. Лишанин, Младен, „Ислам и Исламизам – Порекло, проблеми и перспективе”, Политика националне безбедности, бр. 2, стр. 137-149, Институт за политичке студије, Београд, 2014.
    12. Pipes, Daniel, „Who is the Enemy?”, Commentary, January2001.
    13. Tibi, Bassam, The Challenge of Fundamentalism: Political Islam and the New World Disorder, University of California Press, Berkeley, 1998.
    14. Trifkovic, Serge, The Sword of the Prophet: Islam: History, Theology, Impact on the World, Regina Orthodox Press, Boston, MA, 2002.
    15. „Шпирић: Радикални ислам ушао у све институције власти“, Независне новине, 31.07. 2014, доступно на: nezavisne.com/novosti/bih/Spiric-Radikalni-islam…/25617
PERIODIKA Politika nacionalne bezbednosti 1/2017 УДК: 323.28:355.02(497.11) (497.5 Republika Srpska) 129-143