Tema broja
IZAZOVI POLITIČKE I EKONOMSKE KRIZE
POLITIČKA I EKONOMSKA ODGOVORNOST KAO USLOV IZLASKA IZ KRIZE
Sažetak
Činjenice govore o potrebi velikih promena pogotovo po pitanju filozofije biznisa i pristupa procesu rukovođenja u javnoj i državnoj upravi. Međutim, nova filozofija upravljanja i preduzetništva je identična i za javni i za privatni sektor. Štaviše, ljudi koji rukovode državnim institucijama i kompanijama imaju veću odgovornost od svojih kolega u privatnom sektoru pošto su rezultati njihove efikasnosti namenjeni svim građanima i celokupnoj društvenoj zajednici. U našoj zemlji to nije slučaj, posto statistički pokazatelji neumitno ukazuju da je velika većina državnih kompanija neefikasna i posluje sa velikim gubicima a državna uprava od 2000. godine služi isključivo kao izvor za novo zapošljavanje partijskih kadrova i razvijanje nepotizma.
Reference
- Криза и развој, Зборник радова са истоименог научног скупа, Институт друштвених наука, Београд, 2010.
- Friedrich Ebert Stiftung, Центар за социјалну демократију, Центар за слободне изборе и демократију, Истраживање јавног мнења „Како грађани Србије виде транзицију из социјализма у капитализам“, 2010.
- Ханић, Х., „О приватизација банака у Србији“, Зборник радова Приватизација банака у Србији, Београдска банкарска академија и Институт економских наука, Београд, 2005.
- Маринковић, Д., „Социјална цена и етика приватизације“, Зборник радова Крај приватизације, Институт економских наука, Београд, 2010.
- Михајловић, С., Синдикални барометар, УГС „Независност“, Београд, 2007.
- Стајић, Д., Тегобна транзиција, УГС „Независност“, Београд, 2004.
- Стојиљковић, С., Конфликт или дијалог, Факултет политичких наука и Swiss Labour Assistance, Београд, 2008.
- Зубовић, Ј., Домазет, И., „Транзиција и запослени у Србији“, Зборник радова Крај приватизације последице по економски развој и незапосленост у Србији, Институт економских наука, Београд, 2010.