Tema broja
KOSOVO I METOHIJA - ISTORIJA, TRADICIJA I OBIČAJI
PARTIJE U SRBIJI I KOSOVO I METOHIJA 1990-2000.
Sažetak
U ovom periodu, koji je jedan konstituišući period za partijski pluralizam u Srbiji, nema ni jedne relevantne političke partije koja se zalaže za nezavisnost Kosova, sa izuzetkom albanskih partija na Kosovu i Metohiji koje ne priznaju državu Srbiju niti njen konstitucionalno-politički sistem. Čak i Albanske partije iz južnog ili središnjeg dela Srbije ne traže to, nego se samo zalažu za liberalizaciju prevođenja nepokretne imovine, sa skrivenom političkom namerom da olakšaju iseljavanje Srba i Crnogoraca sa Kosova i Metohije pod pritiskom. Iako nacionalistička euforija nije uspela da dovede na vlast u Srbiji protagonoste radikalnih nacionalističkih ideja, kao što je to bio slučaj u svim drugim bivšim jugoslovenskim republikama, sa izuzetkom Crne Gore, sigurno je da su najuticajnije parlamentarne političke partije bile iznosile radikalne nacionalističke stavove i zahteve i u svojim programima i u svojim dnevnopolitičkim aktivnostima. U isto vreme treba da se pomene da se sa razvojem i konsolidacijom partijskog pluralizma u Srbiji jedan takav radikalno-nacionalistički, pa čak i šovinistički ton u njihovim programsko-političkim stavovima i opredeljenjima smanjivao, tako da su te političke partije u Srbiji odbacile neke od njihovih „ključnih“ i „trajnih“ radikalno-nacionalističkih programskih opredeljenja i namera već nekoliko godina posle njihovog pojavljivanja u 1990-im godinama. U pitanju nije bilo samo odbacivanje ovih i takvih programsko-političkih stavova i opredeljenja, nego istovremeno prihvatanje potpuno suprotnih političkih opredeljenja. Socijalistička partija Srbije pokazuje najveću konsistentnost u svojim programsko-političkih opredeljenjima u odnosu na Kosovo i Metohiju, dok su druge parlamentarne partije znatno promenile svoja programska opredeljenja.
Reference
- Дајем реч, предизборни председнички програм др Воислава Коштунице 2000. године, http://www.dss.org. yu/view_file.php?file_id=6
- Нове странке Србије – документи нових политичких странака и група у Србији, зборник документарне грађе, Институт за политичке студије, Београд, 1990.
- Осма седница Централног комитета Савеза комуниста Србије, Београд, 23-24. септембар 1987. године, зборник ауторизованих дискусија, (ур. М. Вујовић) II, фототипско издање, Београд, 2007
- Основе програма СПС, брошура, Главни одбор СПС, Београд, 1992
- Платформа Југословенске левице, брошура, Београд, јул, 1996.
- Програм Демократске странке, брошура, Главни одбор ДС, Београд, 1995
- Програм за демократску Србију, брошура, ДОС, Београд, 2000
- Програм и Статут Демократске странке Србије, брошура, Београд, 1993
- Програм Нове демократије, НД, Београд, 1990.
- Програм Партије за демократско деловање, брошура, ПДД, Прешево, 1990.
- Програм СПО, „Српска реч“, бр. 1, 1. јун 1990 (забрањен број)
- Програм Српске радикалне странке, „Велика Србија“, бр. 401, Београд, јул 1997.
- Програм Српског покрета обнове, брошура, СПО, Београд, 1993
- Програмска декларација Југословенске левице, Оснивачка конвенција ЈУЛ-а, Београд, 23. јул 1994
- Програмска декларација СРС, брошура, издање СРС, Београд, 1991.
- Програмске основе и Статут Социјалистичке партије Србије, брошура, Главни одбор СПС, Београд, октобар, 1990
- Резолуција I конгреса ЈУЛ, у брошури „Документа“, I конгрес ЈУЛ, Београд, 20. јул 1998
- Србија 2000-корак у нови век, Главни одбор СПС, Београд, 1996.
- XXX седница Председништва Централног комитета Савеза комуниста Србије, I-II, зборник документарне грађе-неауторизоване магнетофонске белешке (ур. и прир. Ж. Обрадовић, А. Растовић, У. Шуваковић), Београд, 2007
- Аврамовић, З: „(Дез)интеграција нације у демократији“, Национални интерес, бр. 1-3/2008, Београд, 2008.
- Базић, Ј: „Ставови српских политичких странака према Косову и Метохији у време распада СФРЈ“, у: Срби на Косову и Метохији, зборник радова са научног скупа САНУ, књ. CXII, Одељење друштвених наука, књ. 26, Београд, 2006.
- Вукомановић, Д: Србија као „(не)довршена држава“ у програмима политичких странака, у М. Суботић, Ж, Ђурић: „Србија политички и институционални изазови“, зборник радова, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Јокановић, Ж: 101 разлог да будете новодемократа, Нова демократија, Београд, 2000.
- Милошевић, С.: Прилог историји XX века, Трећи миленијум, Београд, 2008
- Орловић, С.: Политичке партије и моћ, Југословенско удружење за политичке науке, Чигоја-штампа, Београд, 2002
- Шуваковић, У! (прир. иур.): Осма седница ЦК СКС – 20 година после, зборник радова са истоименог научног скупа одржаног у Београду 24. септембра 2007. године, Смисао, Слобода, Београд, 2009.
- Шуваковић, У: Политичке партије и глобални друштвени циљеви, Трећи миленијум, Београд, 2004.
- Шуваковић, У: „Инструмента мерења успешности политичких партија“, Зборник Матице српске за друштвене науке, бр. 118-119, Нови Сад, 2005.
- Шуваковић, У: „Политичке партије у политичком систему конципираном доношењем Устава Републике Србије године“, у У. Шуваковић, М. Јовановић, Ж. Обрадовић (ур. и прир.): Устав Републике Србије из 2006. – неки елементи новог политичког система, тематски зборник радова, Институт за политичке студије, Трећи миленијум, Београд, 2007.
- Шутовић, М: Косово између поретка и аномије, Чигоја штампа, Београд, 2009.