Tema broja
OGLEDI I STUDIJE
NAČIN I OBLICI FINANSIRANJA LOKALNE SAMOUPRAVE
Sažetak
Osnovni cilj rada je da precizno utvrdi razliku između državne uprave i načina njenog finansiranja i lokalne samouprave i načina i oblika njenog finansiranja i ukaže na značaj samodoprinosa kao glavnog izvora sredstava istinske lokalne samouprave. Za razliku od državne uprave koja počiva na fiskalnoj koncentraciji sredstava, društveno-ekonomsku osnovu lokalne samouprave čini samoinicijativno udruživanje sredstava koje se vrši dobrovoljnim opredeljivanjem. Iz zajedničkih potreba proističe i zajednički interes za udruživanjem sredstava da bi se one zadovoljile, zbog čega se lokalna samouprava i počela razvijati najpre u sredinama gde je država malo ili nije nimalo ulagala. U analizi su korišćeni odgovarajuća naučna literatura i praktična iskustva finansiranja lokalne samouprave kao i teorijski zasnovan naučni metod.
Reference
- Беговић, Борис, и др., Управљање локалном заједницом, Центар за либерално-демократске студије, Београд Смедеревска Паланка, 2000.
- Влатковић, Милан, Изазови локалне самоуправе у Србији 1990-2006, ДО „Локална самоуправа Србије“, Београд, 2006.
- Марковић, Драган, Локална самоуправа перспективе у условима глобализације, Институт за политичке студије, Београд, 2007.
- Марковић, Драган, Локална самоуправа у функцији задовољавања заједничких потреба, “Политичка ревија“, бр. 1/2007., Институт за политичке студије, Београд
- Марковић, Драган, Локална самоуправа у функцији развоја маргиналних подручја, „Политичка ревија“, бр. 1/2008., Институт за политичке студије, Београд
- Маринковић, Радивоје, Локална самоуправа, Институт за политичке студије, Београд, 1998.
- Reinow, R., Introduction to Government, Knopf, New York, 1964.
- Станковић, Владан, Локална самоуправа и равномеран привредни развој Србије, „Политичка ревија“, бр. 2/2008.
- Суботић, Драган, Модели организовања и управљања у локалној заједници, „Политичка ревија“, бр. 2/2008.
- Упоредна искуства локалних самоуправа, Магна агенда, Београд, 2002.