Izaberi jezik:
Tema broja

RODNA (NE)RAVNOPRAVNOST U SAVREMENOM DRUŠTVU

MODELI ZAŠTITE DECE: OD PRIZNAVANJA DETINJSTVA DO (NE)RAVNOPRAVNIH AKTERA U DRUŠTVU

Sažetak

Model zaštite dece, u većini zemalja Evropske Unije i Evrope, prati principe Konvencije o pravima deteta koja ne važi kao zakon ali se slede njene preporuke. Takođe, zaštita dece regulisana je ustavom kao i nizom zakonskih propisa kojima se štite prava i interesi dece. Odnos prema deci i shvatanju detinjstva kao nešto što se podrazumeva tj. da je detinjstvo biološka činjenica života ljudi, preovladava i dalje kod većine odraslih a samim tim i u definisanju društvene politike kada su deca u pitanju, što dovodi do toga da se gubi socijalno i kulturno značenje detinjstva. U ovom radu se analizira odnos društva i različitih naučnih disciplina prema detinjstvu i prikazuju različiti modeli zaštite dece u Švedskoj, Hrvatskoj i Srbiji.

Ključne reči:

Reference

    1. Аријес Филипе, Векови детињства, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 1989.
    2. Анализа законодавства Републике Србије из перспективе права детета, Центар за права детета и UNICEF, Београд, 2010-2011.
    3. Бурдије Пјер, Владавина мушкараца, ЦИД, Универзитет Црне Горе, Подго­рица, 2001.
    4. Вучковић-Шаховић, Невена, Лукшић-Орландић, Тамара, и др. Конвенција о правима детета и законодавство у СР Југославији, Југословенски центар за права детета, Београд, 1999.
    5. De Mause Lloyd (ed.), „The Evolugion of Childhood“ in The History of Child­hood, Psychohistory Press, New York, 1979.
    6. Харден Џени, „Код куће је најбоље: Дистинкција јавно/приватно у дечијем теоретисању о ризику и безбедности“, у Томановић, С., Социологија детињства Социолошка хрестоматија, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2004.
    7. Извештај о остваривању општих мера примене Конвенције о правима дете­та у Републици Србији, Центар за права детета, Save the Children, Београд, 2013.
    8. Lensdaun Gerison, “Childrens Rights“ in Berry Mayall, Childrens Child-hoods: Observed and Experienced, The Falmer Press, London, 1994, 45-63.
    9. Милић Анђелка, Социологија породице, Чигоја штампа, Београд, 2001.
    10. Ненадић Миле, „Појмовно и историјска димензија детињства“, Социологија детињства хрестоматија, Педагошки факултет, Сомбор, 2011.
    11. Ненадић Миле, „Детињство у дискурсу политике једнаког признања“, Социологија, Vol. LII, бр. 3, 2010.
    12. Национални план активности за права и интересе дјеце 2006-2012, Влада Републике Хрватске, Хрватска.
    13. Обретковић Мирјана, „Стандарди породично правне заштите“ у Обретковић, М., Пејаковић, Љ. (ур.) Заштита детета од злостављања приручникза центре за социјални рад и друге службе у локалној заједници, Југословенски центар за права детета, Београд, 2001.
    14. Општи протокол о заштити деце од злостављања и занемаривања, Министарство за рад, запошљавање и социјалну политику Републике Србије, 2004.
    15. Праут Алан, Џејмс Алисон, “Нова парадигма за социологију детињства Порекло, обећење и проблеми“ у: Томановић, С., Социологија детињства – социолошка хрестоматија, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2004.
    16. Praut Alan and James Alison. (eds.), „A new Paradigm for the Sociology of Child­hood Promise and Problems“ u: Constructing and Reconstructing Child­hood: Contemporary Issues in the Sociology of Childhood, The Falmer Press, London, 1990.
    17. Sajević Vedran, Zlostavljanje djece u obitelji. Sveučilište u Zagrebu, Filolozofski fakultet 2011.
    18. Тејлор Чарлс, „Политика признања“ у Гетман, Е. и др. Мултикултурализам – Испитивање Политике признања, Центар за мултикултуралност, Нови Сад, 2003.
    19. Томановић Смиљка., „Детињство у историји, између идеје и праксе“, Социологија, XXXVIII, бр. 3, 1996.
    20. Унапређење политике и праксе заштите деце Европска конференција о злостављању и занемаривању деце, Истанбул, 25-27 коловоз 2001.
    21. Заштита деце од злостављања и занемаривања, Примена Општег прото­кола, Београд 2011.
PERIODIKA Socijalna politika 1/2014 УДК 364.4-053.2 127-143
ç