ISTORIJSKI I TEORIJSKI PRISTUPI U DIJALOGU O MODELIMA REŠENЈA STATUSA KIM

KOSOVO I METOHIJA: PITANJE UNUTRAŠNJEG DIJALOGA

Autor u radu prezentuje neke od svojih istraživačkih rezultata o KiM u širem aspektu srpsko-albanskih odnosa, a povodom «unutrašnjeg dijaloga» o južnoj srpskoj pokrajini, koji je inicirao predsednik Republike u cilju razrešenja vekovnog sukoba dva naroda. Cilj ovog rada je da ukaže na kontinuitet u vođenju po Srbiju i srpski narod štetne kosmetske politike koja se ogleda u prepuštanju KiM albanskim pretenzijama i njihovim zapadnim mentorima iz EU. Ovakav politički smer započet je izmeštanjem pitanja KiM iz nadležnosti UN u vreme vlasti Borisa Tadića, a intenzitet je dobio otvaranjem Briselskih pregovora pod vlašću naprednjaka i vođstvom Aleksandra Vučića, a pod kontrolom EU tj. njenih zapadnih članica koje su priznale nezavisnost Kosova. U radu su obrađena brojna problemska pitanja prois­tekla iz Briselskih pregovora koja Srbiju korak po korak udaljavaju od Kosova i Metohije i idu u pravcu priznanja nezavisnosti Kosova kao albanske države. Srpska politika se opredelila za ulazak u EU, ali nije jasno da li to ona želi sa KiM ili bez KiM u svom sastavu, o čemu svedoči i pristajanje na Briselske pregovore, koje je naprednjačko-socijalistički trijumvirat Nikolić-Vučić-Dačić prihvatio, navodno, isključivo zbog Zajednice srpskih opština, koja se zbog protivljenja albanske strane i uz prećutnu podršku spoljnih aktera ne realizuje već četiri godine. U radu su korišćeni metodi analize i sinteze, istorijski i komparativni metod. Naučni i društveni cilj ovog rada su isprepleteni i sadržani su u činjenici da su zapadni moćnici mimo i protiv međunardnog prava oteli Srbiji deo teritorije i priznali Kosovo kao nezavisnu državu, dok slično pravo osporavaju Republici Srpskoj i prethodno Republici Srpskoj Krajini, što jasno govori da se radi o (geo)politici dvostrukih standarda.

1. Апел седморице: „Уместо Вучићевог лажног дијалога о КиМ да се народ изјасни“, httpps://dveri.rs/danci/apel-sedmoriceumesto-vucicevog-laznog-dijaloga-o-kim-referendum
    2. Врзић Никола, „Дан после“, Печат, 21. март 2014.
    3. Дворжак Вацлав, „Чешка између Путина и НАТО“, Печат,  15. мај 2015.
    4. Јевтовић Горан, „Како je и до када Вучићева Србија победила Унеско“, Искра, 9. новембар 2016.
    5. Кнежевић Милош, Косметске теме: (1996-2006), Лепосавић: Институт за српску културу – Приштина, 2006.
    6. Коштуница Војислав, „Србија да поврати своју душу“, Печат, 13.  март 2014.
    7. „Курир“, бр. 273, Београд, 23. март 2004.
    8. Милошевић Зоран, „Источна (гео)политика Ватикана“, у: Небеска геополитика. Ватикан и међународни односи (приредио Зоран Милошевић), Центар академске речи, Шабац 2016.
    9. Нарочницка Наталија, „Ако Срби буду истрајни Русија их неће изневерити“, интервју, Геополитика, бр. 92, новембар 2015.
    10. Патриотски блок КиМ, „Гласање у Унеско тријумф Путинове, а не Вучићеве политике“, Факти, 9. новембар 2015, http://fakti.org/serbian-point/kritika-vlasti/patriotski-blok-kim-glasanjeu-unesko-je-trijumf-putinove-a-ne-vuciceve-politike_
    11. Суботић Момчило, „Платформа о Косову и Метохији“, Политичка ревија, 01/2013, ИПС, Београд, 2013,
    12. Степић Миломир, Косово и Метохија Постмодерни геополитички
    13. Суботић, Суботић, „Косово и Европска унија“, Национални интерес, 03/2012, ИПС, Београд, 2012.
    14. Суботић Момчило, „Евроатлантско расрбљивање Црне Горе“, Политичка ревија, 4/2011, ИПС, Београд, 2011.
    15. Суботић Момчило, „Србија и Европска унија“, Српска политичка мисао, 01/2010, ИПС, Београд, 2010.
    16. Суботић Момчило, „НАТО-изација Срба“, Политичка ревија, 03/2010, ИПС, Београд, 2010.
    17. Суботић Момчило, „Прозападна политика Србије и разграђивање државе и нације“, у: Србија и евроазијски савез (приредио Зоран Милошевић), Центар академске речи, Шабац, Српско одељење међународне словенске академије, Београд, 2016.
    18. Момчило Суботић, „К=К“, у: Истина о Републици Српској Крајини, Реферати и саопштења, Зборник радова 1 (приредили др Момчило Суботић и др Бранко Надовеза), Институт за политичке студије, Влада РСК у прогонству, Београд, 2008.
PERIODIKA Nacionalni interes 3/2017 УДК 32(497.11):323.173(497.115) 81-105