Tema broja
ISTORIJSKI I TEORIJSKI PRISTUPI U DIJALOGU O MODELIMA REŠENЈA STATUSA KIM
KOSOVO I METOHIJA: PITANJE UNUTRAŠNJEG DIJALOGA
Sažetak
Autor u radu prezentuje neke od svojih istraživačkih rezultata o KiM u širem aspektu srpsko-albanskih odnosa, a povodom «unutrašnjeg dijaloga» o južnoj srpskoj pokrajini, koji je inicirao predsednik Republike u cilju razrešenja vekovnog sukoba dva naroda. Cilj ovog rada je da ukaže na kontinuitet u vođenju po Srbiju i srpski narod štetne kosmetske politike koja se ogleda u prepuštanju KiM albanskim pretenzijama i njihovim zapadnim mentorima iz EU. Ovakav politički smer započet je izmeštanjem pitanja KiM iz nadležnosti UN u vreme vlasti Borisa Tadića, a intenzitet je dobio otvaranjem Briselskih pregovora pod vlašću naprednjaka i vođstvom Aleksandra Vučića, a pod kontrolom EU tj. njenih zapadnih članica koje su priznale nezavisnost Kosova. U radu su obrađena brojna problemska pitanja proistekla iz Briselskih pregovora koja Srbiju korak po korak udaljavaju od Kosova i Metohije i idu u pravcu priznanja nezavisnosti Kosova kao albanske države. Srpska politika se opredelila za ulazak u EU, ali nije jasno da li to ona želi sa KiM ili bez KiM u svom sastavu, o čemu svedoči i pristajanje na Briselske pregovore, koje je naprednjačko-socijalistički trijumvirat Nikolić-Vučić-Dačić prihvatio, navodno, isključivo zbog Zajednice srpskih opština, koja se zbog protivljenja albanske strane i uz prećutnu podršku spoljnih aktera ne realizuje već četiri godine. U radu su korišćeni metodi analize i sinteze, istorijski i komparativni metod. Naučni i društveni cilj ovog rada su isprepleteni i sadržani su u činjenici da su zapadni moćnici mimo i protiv međunardnog prava oteli Srbiji deo teritorije i priznali Kosovo kao nezavisnu državu, dok slično pravo osporavaju Republici Srpskoj i prethodno Republici Srpskoj Krajini, što jasno govori da se radi o (geo)politici dvostrukih standarda.
Reference
- Апел седморице: „Уместо Вучићевог лажног дијалога о КиМ да се народ изјасни“, httpps://dveri.rs/danci/apel-sedmoriceumesto-vucicevog-laznog-dijaloga-o-kim-referendum
- Врзић Никола, „Дан после“, Печат, 21. март 2014.
- Дворжак Вацлав, „Чешка између Путина и НАТО“, Печат, 15. мај 2015.
- Јевтовић Горан, „Како je и до када Вучићева Србија победила Унеско“, Искра, 9. новембар 2016.
- Кнежевић Милош, Косметске теме: (1996-2006), Лепосавић: Институт за српску културу – Приштина, 2006.
- Коштуница Војислав, „Србија да поврати своју душу“, Печат, 13. март 2014.
- „Курир“, бр. 273, Београд, 23. март 2004.
- Милошевић Зоран, „Источна (гео)политика Ватикана“, у: Небеска геополитика. Ватикан и међународни односи (приредио Зоран Милошевић), Центар академске речи, Шабац 2016.
- Нарочницка Наталија, „Ако Срби буду истрајни Русија их неће изневерити“, интервју, Геополитика, бр. 92, новембар 2015.
- Патриотски блок КиМ, „Гласање у Унеско тријумф Путинове, а не Вучићеве политике“, Факти, 9. новембар 2015, http://fakti.org/serbian-point/kritika-vlasti/patriotski-blok-kim-glasanjeu-unesko-je-trijumf-putinove-a-ne-vuciceve-politike_
- Суботић Момчило, „Платформа о Косову и Метохији“, Политичка ревија, 01/2013, ИПС, Београд, 2013,
- Степић Миломир, Косово и Метохија Постмодерни геополитички
- Суботић, Суботић, „Косово и Европска унија“, Национални интерес, 03/2012, ИПС, Београд, 2012.
- Суботић Момчило, „Евроатлантско расрбљивање Црне Горе“, Политичка ревија, 4/2011, ИПС, Београд, 2011.
- Суботић Момчило, „Србија и Европска унија“, Српска политичка мисао, 01/2010, ИПС, Београд, 2010.
- Суботић Момчило, „НАТО-изација Срба“, Политичка ревија, 03/2010, ИПС, Београд, 2010.
- Суботић Момчило, „Прозападна политика Србије и разграђивање државе и нације“, у: Србија и евроазијски савез (приредио Зоран Милошевић), Центар академске речи, Шабац, Српско одељење међународне словенске академије, Београд, 2016.
- Момчило Суботић, „К=К“, у: Истина о Републици Српској Крајини, Реферати и саопштења, Зборник радова 1 (приредили др Момчило Суботић и др Бранко Надовеза), Институт за политичке студије, Влада РСК у прогонству, Београд, 2008.