SAVREMENA TUMAČENJA 5. OKTOBRA 2000.

IZMEĐU LIBERALNO-DEMOKRATSKE REVOLUCIJE I NEOKONZERVATIVNE RESTAURACIJE SOCIOLOŠKE I GEOPOLITIČKE MARGINALIJE O 5. OKTOBRU

SRBIJA ZAGLAVLjENA IZMEĐU ZAVISNE MODERNIZACIJE I RESTAURACIJE PERIFERNOG KAPITALIZMA

Sa istorijske distance od 20 godina, vreme je da nauka kritički valorizuje uzroke, karakter i posledice petooktobarskih promena iz 2000. godine. Lukavstvo istorijskog uma, na raskršćima sveta, često se poigrava sudbinama naroda, društevnih klasa i pokreta. Takav je slučaj i sa petooktobarskim promenama i ulogom aktera u njoj. U skladu sa mišlju da se istorija čas pojavljuje u licu tragedije, a čas u formi farse, nije slučajno da postoje ambivalentne kontroverzne ocene uzroka a posebno učinaka/rezultata ovog događaja i od samih aktera. Ona se kreću u rasponu: da se radilo o pobuni naroda i liberalno-demokratskoj revoluciji, pa do svojevrsnom državnom udaru, antirevoluciji, koja je otvorila put restauraciji kapitalizma i desuverenizaciji i protektorizaciji zemlje. U radu se 5. oktobar demistifikuje kao simbol promena kroz analizu društveno-istorijskog i geopolitičkog konteksta uzroka i posledica ovog događaja i ponašanja političkih aktera, njihov uspon i pad na političkoj sceni. Analiza pokazuje da dobar deo aktera u ovim zbivanjima nije bio svestan svoje socijalne uloge, te da je u istorijskom metežu učestvovao sa „krivom svešću“ masa – zagledan u senku utvara a ne u sunce istine. Otuda danas kod „izvođača radova“ žal/lament za šestim oktobrom, a kod naroda/građana osećaj izdaje/prevare njihovih očekivanja i nada. Autor rad završava kritičkim pledoajeom ne samo za preispitivanjem uzroka i dometa petooktobarskih promena, već i traganjem za alternativnim projektom razvoja društva Srbije.

• Видојевић, Зоран, Транзиција, рестаурација и неототалитаризам, Институт друштвених наука, Београд 1997.
    • Антонић, Слободан, Лоша бесконачност. Прилози социологији српског друштва, Службени гласник, Београд 2012.
    • Голубовић, Загорка, Изазови демократије у савременом друштву, Центар за културу, Пожаревац, 2003.
    • Вратуша, Вера, Транзиција – одакле и куда, Чигоја штампа, Београд 2012.
    • Катић, Небојша, Сурови нови свет, Катена мунди, Београд 2018.
    • Комазец, Слободан, Слом долази – у вртлогу финансијске и економске кризе, Београд 2012.
    • Марковић, Михаило, Слобода и пракса, Завод за уџбенике, Београд 1997.
    • Митровић, Љубиша, Транзиција у периферни капитализам, Институт за политичке студије, Београд 2009.
    • Митровић, Љубиша, У раљама транзиције. Између суноврата и алтернативе, Прометеј, Нови Сад 2017.
    • Обрадовић, Марија, Хроника транзиционог гробља – приватизација друштвеног капитала у Србији 1989-2012, Нова српска политичка мисао, Београд 2017.
    • Шуваковић, Урош, Транзиција: прилог социолошком проучавању, Филозофски факултет у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици, Косовска Митровица 2015.
PERIODIKA Nacionalni interes 1/2021 1/2021 УДК 323(497.11)“2000“ 23-43