Tema broja
NEKI ASPEKTI EVROPSKIH I MEĐUNARODNIH INTEGRACIJA pr2/2017
EKONOMSKA KOMISIJA UJEDINJENIH NACIJA ZA EVROPU I ELEMENTI DEMOKRATIZACIJE POLITIKE I PRAVA U OBLASTI ŽIVOTNE SREDINE
Sažetak
U radu se analiziraju odredbe međunarodnih ugovora u oblasti životne sredine koji su zaključeni u okviru Ekonomske komisije UN za Evropu (UNECE), a koji sadrže odredbe o učešću javnosti i druge elemente od značaja za demokratizaciju savremene politike i prava životne sredine. Osnovni deo rada je posvećen prikazu elemenata demokratizacije koji proističu iz normi koje sadrži Konvencija o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i dostupnosti pravosuđa u vezi sa pitanjima koja se tiču životne sredine (Arhus, 1998). Posebno se ukazuje na učešće javnosti u odlučivanju, kao i na dostupnost informacija. U drugom delu rada se daje prikaz elemenata od značaja za demokratizaciju politike u oblasti životne sredine koji su sadržani u drugim međunarodnim ugovorima zaključenim u okviru UNECE, kao i delu najznačajnijih globalnih međunarodnih ugovora. U radu se razmatra teza da se ključni elementi demokratizacije savremene politike i prava životne sredine (u delu koji se odnosi na učešće javnosti i pristup informacijama) mogu jasno prepoznati u međunarodnim ugovorima zaključenim u okviru UNECE i jednom broju novih međunarodnih ugovora globalnog karaktera.
Reference
- Compendium of Good Practices on Human Rights and the Environment, UNEP, Nairobi, 2016.
- Duyck Sebastien, „Promoting the Principles of the Aarhus Convention in International Forums: The Case of the UN Climate Change Regime”,Rev Euro Comp & Int Env Law, 24/2015, 123–138.
- Jendroška Jerzy, „Public participation in the preparation of plans and programs: some reflections on the scope of obligations under Article 7 of the Aarhus Convention”, Journal for European Environmental & Planning Law, 6, 4/2009, 495–515.
- Krämer Ludwig, „Transnational Access to Environmental Information”, Transnational Environmental Law, 1, 1/2012, 95–104.
- Todić, Dragoljub, „Međunarodni ugovori, uslovi za članstvo u Evropskoj uniji i Republika Srbija”, Evropsko zakonodavstvo, 51/2015, 34–53.
- Todić, Dragoljub, Janjatović, Tina. „Odnos između arhuske konvencije i drugih međunarodnih ugovora – Univerzalni karakter vrednosti i/ili unapređenje efikasnosti u primeni”, Pravni život, 9/2015, 465–476.
- Todić, Dragoljub, Dragišić, Nikola, „EU i Srbija: od obaveze usaglašavanja nacionalnih propisa sa propisima EU i njihove primene do prelaznih rokova”, Evropsko zakonodavstvo, 47-48/2014, 30–39.
- Todić Dragoljub, Savremena politika i pravo životne sredine, Megatrend univerzitet, Beograd, 2008.
- Vykhryst Serhiy, „Public Information and Participation under the Water Convention”, The UNECE Convention on the Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes, 2015, 268–282.
- Wates Jeremy, „The Aarhus Convention: a Driving Force for Environmental Democracy”, Journal of European Environmental & Planning Law, 2, 1/2005, 2–11.
Internet
- http://www.unece.org/oes/role.htm (10.3.2017).
- https://treaties.un.org/Pages/ViewDetails.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XXVII-13&chapter=27&clang=_en (9.3.2017).
- https://treaties.un.org/Pages/ViewDetails.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XXVII-13-a&chapter=27&clang=_en (9.3.2017).