OGLEDI I STUDIJE

DEMOKRATIZACIJA SVOJINSKIH ODNOSA KAO PRETPOSTAVKA RAZVOJA DEMOKRATSKOG DRUŠTVA

Osnovni cilj rada je da argumentovano pokaže da razvoj demokratskog društva nije moguć bez demokratizacije svojinskih odnosa. Zaključuje se: da se demokratizacija društva i političkih institucija u Srbiji ne može zamisliti bez suštinske prome­ne svojinskih odnosa; da savremena demokratizacija svojinskih odnosa kroz razvijanje radničkog akcionarstva, deoničarstva i zadrugarstva ima za cilj da putem poboljšanja svojinskog statusa proizvođača poveća njihovu motivaciju koja je osnovni činilac ekonomske efikasnosti u svim istorijskim uslovima; da ekonomsko i društveno propadanje Srbije može zaustaviti jedino demokratizacija svojinskih od­nosa koja podrazumeva da najširi slojevi stanovništva upravljaju društvenom reprodukcijom što je i osnovna pretpostavka demokratizacije političkih institucija i razvoja demokratskog društva. U radu je korišćen teorijski proveren naučni metod i odgovarajuća naučna literatura.

1. Бувач, Драго, Анатомија јапанског успеха, Глобус, Загреб, 1982.
    2. Видојевић, Зоран, „Историјски биланс и будућност демократије“, Српска политичка мисао, бр. 3/2009, Институт за политичке студије, Београд
    3. Ворбас, Џемс, Питер, Задружна демократија, Задружна штампарија, 1935.
    4. Вукомановић, Дијана, „Концепти приватизације у програмима политичких партија у првој деценији транзиције у Србији“, Српска политичка мисао, бр 3/2009, Институт за политичке студије, Београд
    5. Слободан Вучетић, Приватизована држава Стубови културе, Бео­град, 1996.
    6. John Kenneth Galbraith, Нова индустријска држава, Стварност, Загреб, 1970.
    7. Закић-Вујатовић, Зорка, Кооп-менаџмент, Дунав група – Дунав preving а. д., Београд, 2000.
    8. Марковић, Драган, Демократија и партократија, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
    9. Марковић, Драган, Задружно управљање, СНС-ЗСЈ, Београд, 2002.
    10. Марковић, Драган, „Перспективе превазилажења партократије и развоја непосредне демократије“, Политичка ревија, бр 3/2009, Инсти­тут за политичке студије, Београд
    11. Миленковић, В, Рад и капитал на западу, Седма сила, Београд, 1965.
    12. Joseph A. Schumpeter, Капитализам, социјализам и демократија, Глобус, Загреб, 1981.
    13. Charles Fourier, Цивилизација и нови социјетарни свијет, Школска књига, Загреб, 1980.
    14. Дејвид Хелд, Демократија и глобални поредак, „Филип Вишњић“, Београд, 1997.
PERIODIKA Politička revija 2/2010 УДК: 321.7:347.23 217-234