IZ POLITIČKOG SISTEMA

ČLAN 16. USTAVA PETE FRANCUSKE REPUBLIKE- NUKLEARNO ORUŽJE“ PREDSEDNIKA DRŽAVE

U ovom radu se razmatra uloga, položaj i ovlašćenja predsednika Republike u slučaju najtežih opasnosti i pretnji po državu i poredak u okviru ustavnog sistema Pete francuske Republike. Osnivač ovog režima, general Šarl de Gol, je imao izraženu želju da njegova zemlja više nikada ne doživi slom i poniženje sličnom onome iz 1940. pod nemačkim naletom. U tom cilju, francuski ustav je u članu 16. predvideo svojevrsnu ,,legalizovanu diktaturu“ privremenog trajanja koju bi vršio šef države u cilju što bržeg i efikasnijeg savladavanja teškoća i opasnosti po državu. To bi de facto podrazumevalo preuzimanje celokupne izvršne, pa i zakonodavne vlasti u njegove ruke, uz realno ograničenu kontrolu od strane parlamenta i naknadno uključivanje ustavnog suda, posle određenog roka, u proces kontrole. Ova institucija, koja donekle podseća na uzor antičke rimske diktature, je svega jednom bila primenjena u Francuskoj, i to tokom alžirskog rata za nezavisnost. Mi ćemo u predloženom članku analizom sadržaja, kao i normativnom analizom vezanom za pravni okvir sagledati relevantne okolnosti primene ovog svojevrsnog ,,nuklearnog oružja“ predsednika Republike, uz nužno podsećanje na tadašnje istorijske okolnosti.

• Бујуклић, Жика. 1999. Forum Romanum : римска држава, право, религија и митови, Правни факултет Универзитета у Београду, четврто издање
    • Caille, Pascal, 2007. « L’état d’urgence, la loi du 3 avril 1955 entre maturation et dénaturation », Revue de droit public, n° 2/2007, Paris
    • Conseil constitutionnel. 1961. «Décision n° 61-1 AR16 du 23 avril 1961 » Conseil constitutionnel. https://www.conseil-constitutionnel.fr/decision/1961/611AR16.htm
    • De Gaulle, Charles. 1999. Mémoires d’espoir, Paris: Plon