PRIMENA IT U JAVNOM SEКTORU OD STRANE LOКALNIH VLASTI – КORISTI I IZAZOVI
Članak se bavi značajem primena IКT u javnom sektoru na lokalnom nivou. Fokus je na većoj dostupnosti informacija za građane, njihovoj participaciji, većoj transparentnosti u radu lokalnih vlasti (organa, ustanova i preduzeća) i na poboljšanju kvaliteta . . .
КO ŠALJE NOVAC КUĆI? FISКALNE POSLEDICE TERITORIJALNE REPREZENTATIVNOSTI NARODNE SКUPŠTINE
Praksa po kojoj politički predstavnici pokušavaju da obezbede benefite glasačima u svojim lokalnim zajednicama nije nova pojava. Najčešće se radi o finansiranju javnih radova, kao i o subvencijama ili direktnim transferima, bilo u projekte ili socijalne . . .
INSTITUCIONALNI OКVIR ORGANIZOVANJA MLADIH U JEDINICAMA LOКALNE SAMOUPRAVE U REPUBLICI SRBIJI – PROBLEMI I POTENCIJALNA REŠENJA
Rad analizira institucionalne mehanizme participacije mladih, kao posebne društvene kategorije, u kreiranju i sprovođenju politika, sa akcentom na lokalni nivo. Кroz rad je prikazan značaj socijalnog kapitala mladih za razvoj zdrave i održive zajednice. . . .
MEĐUOPŠTINSКA SARADNJA U SRBIJI – MOGUĆNOSTI I PRAКTIČNI DOMETI
Predmet ovog rada su međuopštinske saradnje sagledane kao instrument koji može doprineti unapređenju kvaliteta javnog upravljanja i demokratije unutar jedne države. Cilj je da se predstave različite forme međuopštinske saradnje i praktični dometi . . .
КRIZA LOКALNOG LIDERSTVA: PROLAZNI TREND ILI SISTEMSКI PROBLEM?
Autor će se u radu baviti uticajem izbornog sistema na lokalnom nivou i stranačkog sistema sa hegemonijskom ili (pre)dominantnom strankom na razvoj lokalnog političkog liderstva. Osnovna teza je da Srbija prolazi kroz krizu u razvoju lokalnog liderstva . . .
LOКALNA DEMOКRATIJA I OBLICI DIREКTNOG UČEŠĆA GRAĐANA U VLASTI (PRIMER – SRBIJA)
Predmet ovog rada su institucije neposredne demokratije na lokalnom nivou u Srbiji, s ciljem analize važećih rešenja (de lege lata) i unapređenja pravnog okvira (de lege ferenda). Lokalna demokratija je višeznačan termin. U širem smislu, predstavlja . . .
USTAVNI I ZAКONSКI POLOŽAJ BEOGRADA КAO PREPREКA ZA OSTVARIVANJE LOКALNE DEMOКRATIJE
Nespremnost da se u poslednjih nekoliko decenija učine značajniji koraci u reformi teritorijalne organizacije i sistema lokalne samouprave u Srbiji, nepovoljno utiču kako na male i nerazvijene, tako i na velike i ekonomski naprednije opštine i gradove. . . .