O NEKIM „ANTIIDENTITETSKIM“ MESTIMA U SRPSKOM USTAVU
Autor polazi od teze da je ustavni identitet važan, ali teorijski i praktično teško odrediv pojam. On usvaja jednu „radnu definiciju“, koja ustavni identitet vidi kao sjedinjenje opštih i posebnih ustavnih načela i vrednosti. On tvrdi da Ustav Srbije . . .
ODNOS MEĐUNARODNOG I UNUTRAŠNJEG PRAVA PREMA USTAVU REPUBLIKE SRBIJE IZ 2006. GODINE
U ovom radu analiziraju se odredbe Ustava Republike Srbije iz 2006. godine koje se tiču odnosa domaćeg prava sa međunarodnim pravom. Prvenstveno je ukazano na opšte trendove ustavnih rešenja o odnosu sa međunarodnim pravom, a zatim je detaljno analiziran . . .
USTAV REPUBLIKE SRBIJE IZ 2006. GODINE I NAČELO PRAVNE DRŽAVE – MIT ILI ISTINA?
Mada se pojmovi pravne države i vladavine prava danas uglavnom smatraju sinonimima, u radu se ukazuje i na neke njihove suštinske razlike, imajući u vidu vrednosno opterećenje pojma i koncepta vladavine prava. Nakon komparativne analize velikog broja evropskih . . .
USTAV REPUBLIKE SRBIJE I LЈUDSKA PRAVA
Rad se bavi analizom odredaba o ljudskim pravima u Ustavu Republike Srbije. Cilj je da se prikaže kako je ova materija regulisana u Ustavu, kao i kakve su posledice ovakvog njihovog regulisanja, sa aspekta primene. Takođe, posebna pažnja posvećena je ograničenjima . . .
PRAVNI POLOŽAJ I REALNOST USTAVNOG SUDA SRBIJE
U Srbiji postoji kontinentalni tip ustavnosudske vlasti organizovan u instituciji Ustavnog suda. Njegov uloga je prvenstveno da čuva ustav i ustavni poredak, posebno ustavnost i zakonitost i najvažnija ljudska prava. Ne treba prenebregnuti ni činjenicu . . .
PREZIDENCIJALIZOVANJE SRPSKOG PARLAMENTARIZMA (2006-2016)
Ustav Srbije od 2006. godine nije doneo značajnije novine na polju horizontalne organizacije vlasti. Parlamentarizam od 1990. godine je dodatno racionalizovan, ali politička praksa ukazuje na to da njegovi suštinski nedostaci nisu otklonjeni novim ustavom. . . .
USTAVNI PRINCIPI IZBORNOG SISTEMA
U trenutku kada je naš Ustav navršio deceniju svoje primene, a polazeći od značaja i funkcije izbora u savremenim demokratijama, namera nam je da analiziramo ustavne principe izbornog sistema. To su: princip opšteg prava glasa, princip jednakog prava . . .
REFORMA DRŽAVNE UPRAVE U REPUBLICI SRBIJI - S OSVRTOM NA POLICIJU-
Reforme uprave i policije, po pravilu, nisu moguće bez reformi (pozitivnog) prava. Stoga je u radu izvršena analiza novih, krucijalnih zakona za upravu i policiju: Zakona o opštem upravnom postupku (ZUP-a) i Zakona o policiji. Međutim, nakon analize novog . . .
LOKALNA SAMOUPRAVA U USTAVU REPUBLIKE SRBIJE: PROBLEMI I PERSPEKTIVE
Ustav Republike Srbije sadrži brojne norme o lokalnoj samoupravi, koje detaljno uređuju ovu materiju, unoseći nekolicinu rješenja koja nije poznavao ranije važeći ustav. Predmet ovog rada je analiza sadržine ovih ustavnih normi, s ciljem utvrđivanja . . .
JEDAN POGLED NA TERITORIJALNU AUTONOMIJU U REPUBLICI SRBIJI
Pitanje teritoritorijalne autonomije u Srbiji predstavljalo je i predstavlja izvor stalnih tenzija i nestabilnosti, a nakon više od sedamdest godina njenog postojanja i dalje se traga za odgovarjućim modelom. Ustavom iz 2006. godine teritorijalna organizacija . . .
NEZAVISNOST SUDSTVA U REPUBLICI SRBIJI – PREDLOZI ZA PROMENU USTAVNOG OKVIRA ZA IZBOR SUDIJA I PRESTANAK SUDIJSKE FUNKCIJE
Nezavisno sudstvo predstavlja jedan od ključnih elemenata savremene demokratske i pravne države. Bez njega nema ni ekonomskog, ni političkog ni svekolikog društvenog razvoja. Od uvođenja višestrančja i donošenja Ustava od 1990. godine, naša država . . .
USTAV REPUBLIKE SRBIJE OD 2006. GODINE – PROBLEM PRIRODE POSLANIČKOG MANDATA I PARLAMENTARNIH IMUNITETA
Autor u članku prikazuje rešenja Ustava Republike Srbije, a koja se tiču prirode parlamentarnog mandata i parlamentarnih imuniteta. U radu se koristi normativni i uporednopravni metod, sa ciljem da se analizom određenih normi ukaže na manjkava rešenja, . . .
SVETOVNOST DRŽAVE U USTAVU REPUBLIKE SRBIJE I NJEGOVOJ PRIMENI
U radu se analizira načelo svetovnosti u Ustavu Republike Srbije, odnosno njegova podustavna (zakonska) materijalizacija. Istražuje se u kojoj je meri pravni okvir u Republici Srbiji stvorio osnove za ostvarenje sekularnog karaktera države i navode se primeri . . .
KA BUDUĆEM USTAVU SRBIJE
. . .