INSTITUCIONALNI OKVIRI POLITIČKE DOMINACIJE
Ovaj rad predstavlja sažetu interpretaciju činjenica, kojima autor pokušava usmeriti pažnju naučne javnosti na „institucionalne okvire političke dominacije“. Izraz potiče od lat. institution – zavod, ustanova. Jer, vlast posredstvom mnogih institucija . . .
INSTRUMENTALIZACIJA MEĐUNARODNIH INSTITUCIJA U USPOSTAVLЈANЈU NOVOG SVETSKOG PORETKA
Predmet ovog rada je instrumentalizacija međunarodnih institucija u uspostavljanju novog svetskog poretka. Autori nastoje da odgovore na pitanja o načinu, značaju i doprinosu instrumentalizacije međunarodnih institucija uspostavljanju novog svetskog poretka. . . .
ISLAMSKI HEARTLAND
Opadanjem relativne moći SAD i Zapada dovedeni su u pitanje teorijsko-koncepcijski i praktični temelji na kojima je (bila) zasnovana njihova svetska dominacija. U radu se preispituju zakonitosti klasične geopolitike i zaključuje da su se pojavili novi . . .
O POLITIČKOJ OPOZICIJI
U ovom radu obrađeno je nekoliko elemenata koji utiču na položaj opozicije u političkom sistemu. Posle uvodnog dela koji definiše opoziciju i njeno delovanje, obrađuje se politički odnos vlade i opozicije. Vremenom nastaje institucionalizovana opozicija . . .
UTICAJ GLOBALIZACIJE PRAVA NA NOVI SVETSKI POREDAK
Globalizacija predstavlja složen i višeznačni svetski proces stvaranja i nametanja jedinstvenih rešenja različitim subjektima u međunarodnim odnosima. Ideje o stvaranju univerzalnih ili globalnih pravila mogu se naći još u antičkom pojmu prirodnog . . .
INSTITUCIONALNE MERE UNAPREĐENЈA INVESTICIONOG OKRUŽENЈA REPUBLIKE SRBIJE NA PUTU EVROINTEGRACIJA
Jedno od poglavlja na putu Republike Srbije ka članstvu u Evropskoj Uniji je i poglavlje o slobodi kretanja kapitala koje za cilj ima uklanjanje svih ograničenja kretanja kapitala između zemalja članica i trećih zemalja kao i razvoj finansijskog tržišta. . . .
TRENDOVI REDISTRIBUCIJE BLAGOSTANЈA U EVROPSKIM DRŽAVAMA BLAGOSTANЈA
Način redistribucije socijalnih beneficija je ključan kriterijum razlikovanja modela država blagostanja u evropskoj praksi. Sistemi socijalne sigurnosti širom Evrope nakon ekonomske krize 2008. godine restruktuiraju socijalna prava. U skladu sa tim, glavni . . .