NOVA IZBORNA REGULATIVA I PRINCIP REPREZENTATIVNOSTI: ZAKON O IZBORU NARODNIH POSLANIKA I ZAKON O LOKALNIM IZBORIMA
Predmet rada je analiza zakonodavnog okvira kojim se nakon dve decenije značajno menjaju izborna regulativa i principi legitimnog konstituisanja vlasti na republičkom i lokalnom nivou. Pravno-politikološkom analizom novih rešenja utvrđenih u Zakonu o . . .
POLUINTELEKTUALAC KAO FAKTOR KVARENJA DRŽAVNE VLASTI U TEORIJSKOJ MISLI SLOBODANA JOVANOVIĆA
Predmet ovoga rada jeste poluintelektualac u naučnoj vizuri Slobodana Jovanovića. Jovanović je, u svojim delima, ovom karakternom tipu ličnosti posvećivao posebnu pažnju, uveravajući čitaoce u svu beskorisnost ovakvog tipa čoveka koji uporno stremi . . .
POLOŽAJ BUGARSKE NACIONALNE MANJINE I PROCES PRISTUPANJA SRBIJE EVROPSKOJ UNIJI
U radu se na osnovu analize popisno-statističkih podataka proučava razvoj, položaj, socioekonomske i etnodemografske karakteristike pripadnika bugarske nacionalne manjine u Srbiji. Prateći i komparirajući rezultate sukcesivnih državnih popisa stanovništva, . . .
U POTRAZI ZA „KULTURNIM NACIONALIZMOM” SRPSKE POLITIČKE MISLI
Promišljanje ove teme iritirao je tekst Isidore Sekulić pod nazivom „Kulturni nacionalizam”. On je izašao u časopisu Novi Srbin 1912. godine koji je uređivao Vasa Stajić u Somboru. Srpska nacionalna ideja i njena politička ekspresija, uoči „Velikog . . .
„DVOJNIK DRŽAVE” U KULTURNOJ POLITICI SRBIJE (1971-2021)
Predmet rada je model „Dvojnik državeˮ koji je u kulturnoj politici Srbije razvijala disidentska intelektualna elita izražavajući neslaganje sa vladajućim političkim i kulturnim tokovima. Cilj rada je da se utvrdi korelacija između ovog nezvaničnog . . .
REPUBLIKA SRBIJA I REPUBLIKA SRPSKA: OBOSTRANI IDENTITET DRŽAVNOSTI SRBIJE
Rad putem analize i upoređivanja elemenata i simbola državnosti Kraljevine Srbije, Republike Srbije, Republike Srpske i Republike Srpske Krajine pokazuje da su, posle raspada socijalističke Jugoslavije, Republika Srpska i Republika Srpska Krajina obnovile . . .