DEMOKRATSKI EKSPANZIONIZAM I PROBLEM SLOBODE
U radu se analiziraju savremeni procesi širenja (nametanja) od strane vodećih država zapada ali i međunarodnih organizacija. Idejno i političko pomeranje pažnje sa unutrašnje na međudržavno pitanje demokratije, sugerira pretpostavku da je prostor . . .
TRANZICIJA, REFORME I PERCEPCIJE O REFORMAMA - poređenje srpske i tranzicije zemalja ICE
Za svaku postsocijalističku zemlju, izvan pitanja pridruživanja EU, ciljevi sveobuhvatne transformacije jasni su: od političkog autoritarizma do političkog pluralizma i demokratije, od centralno planske privrede do slobodne, tržišne ekonomije. Drugim . . .
SUVERENITET I MULTILATERALIZAM
Tradicionalno shvatanje suvereniteta koje odlikuje vrhovnost i nezavisnost državne vlasti od Vestfalskog sporazuma do danas pretrpelo je značajne promene. Dominantnija međunarodna sila oduvek je bila remetilački faktor državne suverenosti. Sa uvođenjem . . .
CILJEVI I OČEKIVANJA KAO PREDIKTORI SUBJEKTIVNOG ODNOSA PREMA DVEMA SUPARNIČKIM POLITIČKIM STRANKAMA
Za razliku od politikologa, koji se prvenstveno interesuju za ishod, psiholozi pokušavaju da prvenstveno razumeju proces, kako pojedinci dolaze do opredeljivanja za određenu opciju. I jednima i drugima važni su prediktori, faktori koji doprinose odnosu . . .
PRAVOSLAVNI POGLED NA SUKOBE, NASILJE I TOLERANCIJU U GLOBALNOJ PERSPEKTIVI
U analizi konflikata, rata i nasilja religija sve više počinje da se analizira kao jedan od mogućih činilaca koji bitno utiče na ove pojave. Sa te tačke gledišta važno je ispitati kako sve velike religije gledaju na ove fenomene. U ovom radu će se . . .
RATOVANJE BEZ RATA - BUDUĆNOST (IDEAL) AMERIČKE DOMINACIJE SVETOM?
Veliki i drevni kineski vojni mislilac, strateg i filozof Sun-Cu, u svojoj knjizi iz 5. veka pre nove ere, Umeće ratovanja, u odeljku „Ofanzivna strategija“, napisao je da je „podjarmiti neprijatelja bez borbe vrhunac umetnosti i veštine ratovanja“. . . .