MEĐUNARODNA LIBERALNA IDEOLOGIJA I DOKTRINA NEOLIBERALIZMA U MEĐUNARODNIM ODNOSIMA
U ovom radu se razmatra razvoj teorije međunarodnih odnosa u sferama politike, prava i ekonomije. Nastoji se da se pronađu zajednički aspekti u njihovom kretanju. Cilj je doći do zaključaka o potrebi inoviranja metodologije naučnog rada u ovim disciplinama . . .
DISKURZIVNA DEMOKRATIJA KAO SPECIFIČAN OBLIK DELIBERATIVNO-DEMOKRATSKOG MODELA
Na osnovu detaljne analize Habermasovog modela diskurzivne demokratije, autorka iznosi gledište da je, s obzirom na, bar za sada, postojeću ograničenost primene ovog modela na nivo celine političkog sistema, on kao alternativa liberalno-predstavničkoj . . .
ELEKTRONSKA DEMOKRATIJA (E-DEMOCRACY) KAO MOGUĆNOST DEMOKRATIZACIJE
Koncept elektronske demokratije (e-demokratija, sajber demokratka, teledemokratija), iako nije do kraja razjašnjen u okviru političke teorije, neraskidivo je povezan sa konceptom demokratizacije. U dosadašnjoj naučnoj obradi ovog fenomena izvajaju se . . .
IDEOLOGIJE: OD SOCIOLOŠKE ANALIZE DO POLITIČKE PRAKSE
Autor je u ovom radu problemu ideologije prišao na multidisciplinaran način. Polazeći od definisanja pojma ideologije, prelazeći na ulogu, mesto i značaj ideologija unutar društvenog sistema (sociološka analiza), autor se konačno pozabavio i tipologijom . . .
GLOBALIZACIJA KULTURE I IDENTITET - O JEDNOJ LOKALNOJ ZABLUDI
Procesi globalizacije kulture vode ka prilagođavanju, tj. modifikacii postojećih kultura i kulturnih obrazaca, kao i postepenom prihvatanju onih kulturnih vrednosti koje su sabrazne principima liberalne demokratije i tržišne ekonomije. U odnosu na viđenja . . .
PRAGMATIČKA SHVATANJA KRITIČKOG MIŠLJENJA: MOGUĆNOSTI I OGRANIČENJA
U radu se analiziraju pragmatička shvatanja kritičkog mišljenja, po kojima se ono praktično izjednačava sa efikasnim rešavanjem problema ili efektivnim mišljenjem. Razmatraju se tri ključne teze ovog pristupa, koje predstavljaju novinu u određenju . . .