PODRŠKA PROCESIMA DEINSTITUCIONALIZACIJE U USTANOVAMA ZA ODRASLE I STARIJE SA INTELEKTUALNIM I MENTALNIM TEŠKOĆAMA
Deinstitucionalizacija je tesno vezana sa pravima osoba sa intelektualnim i mentalnim teškoćama na život u zajednici i razvojem usluga u zajednici kojima se ovi procesi podržavaju. Vlada Republike Srbije se akcionim planom u okviru predpristupnih pregovora . . .
DOMINACIJA MATERIJALIZMA NAD ALTRUIZMOM – KRIZA DRUŠTVA ILI POJEDINCA?
Vrednosti spadaju u jedan od osnovnih fenomena psihičkog života pojedinca. Cilj je ustanoviti razlike između ispitanika u stepenu poželjnosti hedonističke, materijalističke i altruističke vrednosne orijentacije, kao i korelaciju
ovih vrednosti sa tri . . .
PORODICE ADOLESCENATA U SUDARU SA NOVIM VREMENOM: IZMENJENO FUNKCIONISANJE ILI NOVI VIDOVI ZAVISNOSTI
Tehnološki napredak, kao tekovina novog vremena, donosi novu dimenziju i u individualnom funkcionisanju mladih generacija i u večitom transgeneracijskom sukobu. Oslanjajući se dobro na poznate postulate poridčne dinamike, životne cikluse u porodici, još . . .
MODEL ZAŠTITE DECE ZASNOVAN NA ZNANЈIMA O TRAUMI
Praksa u sistemu socijalne zaštite dece i mladih bude zasnovana na znanjima o trau mi. Istraživači su u zadnje dve decenije došli do saznanja da je rasprostranjenost onih koji su doživeli traumatizaciju u detinjstvu veća nego što se prvobitno mislilo. . . .
POLITIKA ZAPOŠLJAVANJA OSOBA SA MENTALNIM POTEŠKOĆAMA
Dijagostifikovane mentalne ili intelektualne smetnje mogu voditi kao lišenju ili ograničenju poslovne sposobnosti. Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom se uređuje da su države potpisnice obavezane da priznaju da osobe sa invaliditetom ostvaruju . . .
ANTIDISKRIMINATORNA I ANTIPODČINJAVAJUĆA PRAKSA U SOCIJALNOM RADU
Cilj rada je prikaz antidiskriminatornih i antipodčinjavajućih pristupa u socijalnom radu i njihova primena u radu sa margnializovanim društvenim grupama. Manjinske grupe su deprivirane na više načina: loši stambeni i materijalni uslovi, nizak obrazovni . . .
INTEGRACIJA IZBEGLIH I INTERNO RASELJENIH LICA NA TERITORIJI OPŠTINE ALEKSINAC
Na teritoriji opštine Aleksinac, prema popisu iz 2011. godine živi nešto više od 50.000 stanovnika, a prema podacima kojima raspolaže Služba povereništva za izbegla i interno raseljena lica, boravilo je preko 5.000 izbeglih i
2.000 interno raseljenih . . .
STIGMA I ANTISTIGMA INTERNO RASELJENIH LICA - ŠANSA ZA NOVO DOBA
Predmet ovog rada je prikaz primene modela socijalnog rada sa grupom u lokalnoj zajednici. Grupni rad ima višestruku primenu u različitim kriznim, ali i stabilnim, odnosno uobičajenim okolnostima. Opisani model rada u zajednici baziran je na radu sa novonastalim . . .