BALKAN BALKANSKIM NARODIMA ILI BALKAN IMPERIJAMA: KAKO DO MIRA I PROSPERITETA?
U središtu ovog rada je zapitanost o stvarnim uzrocima povremenog narušavanja mira i postojanja zone nestabilnosti na Balkanu. Da li je moguće, i kako, prevazići faktore rizika, kolonijalne i neokolonijalne zavisnosti i uspostaviti tolerantnu koegzistenciju . . .
VELIKE I MALE NACIJE I DRŽAVE U MEĐUNARODNIM ODNOSIMA: OSVRT NA ODNOSE I SVOJSTVA VELIČINE U GEOPOLITICI
Autor se u radu osvrće na nekoliko svojstva odnosa velikih i malih nacija i država na međunarodnom planu. Budući da se taj plan, između ostalog, može shvatiti i kao politički, odnosno geopolitički, autor ukazuje na kontinuirano delovanje razlika među . . .
BEZBEDNOSNE STRATEGIJE MALIH DRŽAVA U SAVREMENOM SVETU: SLUČAJ SRBIJE
Savremeno izučavanje mogućnosti malih država da se odupru bezbednosnim pretnjama daleko je odmaklo od shvatanja da se ono svodi na klasičnu politiku balasiranja i razvijanja sopstvenih vojnih potencijala. Tome je doprinelo „proširivanje polja bezbednosti“, . . .
GEOPOLITIČKI ASPEKTI REDEFINISANE DRŽAVNE MOĆI NA PRIMERIMA EU I BALKANA
Državna moć je u velikoj meri izmenjena savremenim globalizacijskim narativima, no bilo bi odveć hrabro i pogrešno ustvrditi da je globalizacija učinila države nepotrebnim. Iako su mnogi problemi današnjeg sveta, poput problema u kontekstu bezbednosti, . . .
GEOPOLITIKA I ENERGETSKA BEZBEDNOST BALKANSKIH DRŽAVA
Kraj XX i početak XXI veka su doveli do velikog broja promena koje su se odrazile na svim poljima. Ograničenost resursa i potreba za energijom su zasluženo zauzeli svoje mesto među ključnim činiocima kreiranja međunarodne politike zemalja širom sveta, . . .
RUSKO-KINESKA SARADNJA U VOJNO-BEZBEDNOSNIM PITANjIMA I ENERGETICI POSLE UKRAJINSKE KRIZE
Saradnja Ruske Federacije i Narodne Republike Kine se razvijala nakon Hladnog rata, ali jedna drugoj nisu bile u spoljnopolitičkom fokusu. Ukrajinska kriza 2014. menja ovu situaciju. Kao posledica drastičnog pogoršanja odnosa sa SAD i Evropskom unijom, . . .
UTICAJ SAUDIJSKE KOALICIJE NA NACIONALNU BEZBEDNOST JEMENA
U radu se analizira uloga Saudijske Arabije u ratu u Jemenu, kroz formiranje Saudijske koalicije. Istražen je motiv uplitanja Saudijske Arabije u građanski rat u Jemenu, sa krajnjim ciljem identifikovanja ishoda intervencionističkih aktivnosti Saudijske . . .
UTICAJ KULTURE „PROBUĐENOSTI“ NA BEZBEDNOST CENTRALNE I ISTOČNE EVROPE
Predmet ovog rada je da istraži kauzalitet između evoluirajućih kulturnih modela Zapada i društava Centralne i Istočne Evrope koja su od kraja Hladnog rata prihvatala i emulirala te kulturne modele u cilju što bržih integracija u Zapad. Cilj rada je . . .
AMERIČKA MILITARIZACIJA EVROPE NA POČETKU 21. VEKA KAO MALIGNA EKSPLIKACIJA KONTINUITETA ANGLOSAKSONSKIH GEOPOLITIČKIH DOKTRINA
U radu ćemo nastojati da prikažemo kontinuitet anglosaksonskih geopolitičkih doktrina i strategije američkog osvajanja i militarizacije istočne i jugoistočne Evrope u vremenskom kontinuitetu od početka Hladnog rata do danas. Da bismo razumeli i adekvatno . . .
INDUSTRIJSKA ŠPIJUNAŽA NA PRIMERU KINE I SAD
U radu je analiziran pojam i osnovne karakteristike industrijske špijunaže na primeru SAD i Narodne Republike Kine. Cilj rada je da se ukaže na opasnost od ovog oblika nelegalnih aktivnosti i na velike ekonomske štete koje se prouzrokuju. Primer predstavlja . . .
MEĐUNARODNI INCIDENTI – POJAM I VRSTE
Rad se bavi složenim problemom međunarodnih incidenata, koji ima i teorijski i praktični značaj. U uvodnom delu obrađen je pojam međunarodnog incidenta, koji je definisan kao neki neprijatan slučaj, mali sukob i slično, koji ugrožava ili kvari odnose . . .
OSNOVNE FUNKCIJE DRŽAVE U PROCESU IZGRADNjE SISTEMA BEZBEDNOSTI
Država od davnih vremena obavlja dve osnovne funkcije: obezbeđuje društveno jedinstvo kroz podržavanje društva kao jedinstvene celine i obezbeđuje opstanak društva sredstvima prinude i drugim instrumentima kojima raspolaže. Kroz prvu funkciju država . . .
NATO AGRESIJA U SVETLOSTI PRAVDE
. . .