GRAĐANSKA NEPOSLUŠNOST I PRIGOVOR SAVESTI: KONCEPTUALNI RAZVOJ I POJMOVNO RAZGRANIČENJE
Rad se bavi genezom modernog koncepta građanske neposlušnosti, putem kritičke analize i ispitivanja njegovih istorijskih oblika, pre svega onih vezanih za antičku i rano-hrišćansku tradiciju. Dajući sažet pregled istorijskog razvoja ove ideje, autorka . . .
DRUŠTVENI SUKOBI U SOCIOLOŠKOJ TEORIJI I PRAKSI SRBIJE
Cilj ovoga rada je da ukaže na osnovne impulse sukoba u srpskom društvu i da predloži neke od mera za njegovo uspešno prevazilaženje. Autor najpre polazi od osnovnih teorijskih (socioloških) pretpostavki, kako bi kasnije mogao da ih metodološki prevede . . .
DEMOKRATIJA I MEĐUNACIONALNI ODNOSI U REPUBLICI SRBIJI
Cilj rada je da se jasno odrede neki od problema koji prate demokratski razvoj zemlje, kao nužne potrebe za celokupno stanovništvo koje je multinacionalnog sastava. Isti odražava nedvosmislenu potrebu, a do koje se došlo primenom novije optike istraživanja . . .
OD TEORIJE SOCIJALNIH KONFLIKATA DO NJIHOVIH REŠENJA
Osnovni cilj ovog članka je da pokaže kompleksnost socijalnih konflikata. Glavni metod koji autor koristi u ovom članku je metod analize sadržaja. Autor razmatra različite pristupe ovom problemu. Najznačajnija istraživanja na ovu temu su se razvila . . .
DRUŠTVENA SUŠTINA RATA
U članku se obrađuje društvena suština rata, a sam fenomen rata se analizira sa istorijskog aspekta i to: u robovlasničkom društvu, u antičko doba, u starom Rimu, u feudalizmu, bužoasko shvatanje rata, shvatanje rata u komunističkom društvu, kao . . .
ARONOVA KONCEPCIJA SUKOBA I RATOVA U MEĐUNARODNIM ODNOSIMA
Aronova koncepcija sukoba i ratova između država u prvi plan ističe njihovu istorijsko-sociološku uslovljenost. Kroz Aronovu analizu navedenih pojava moguće je izvesti veoma bitne zaključke da u međunarodnim odnosima dominiraju diplomatija i strategija, . . .
PORESKA UTAJA KAO OBLIK UGROŽAVANJA FUNKCIJA SOCIJALNE DRŽAVE
U cilju efikasnog, blagovremenog i kvalitetnog ostvarivanja svojih zadataka i funkcija, sve države danas uspostavljaju poreski sistem koji treba da obezbedi potrebna sredstva za funkcionisanje države uopšte. Izbegavanje plaćanja utvrđenih poreza i drugih . . .