MODEL ŠVAJCARSKOG FEDERALIZMA
Sa širenjem Evropske unije ka jugoistoku, odnosno u pravcu mnoštva članica bivše Jugoslavije, vrlo je verovatno da će se njene institucije, koje se karakterišu suprotnostima i nejednakošću, pokazati kao nesposobne za suočavanje sa teretom koji sa . . .
STANJE LEVICE - GLOBALNI NACRT
Levica je u najvećem delu sveta razbijena i toliko uvučena u sistem da ju je teško prepoznati, bez obzira na to što bi surovost neloliberalnog kapitalizma trebalo da dovede do njenog jačanja kao reakcija na ovakvo stanje. Poraz levice je uveliko uticao . . .
DVE DECENIJE USTAVNOSTI U SRBIJI - ustavi u „vanrednom stanju“ (1990-2010)
Autor u ovom članku analizira savremeni period u razvoju srpske ustavnosti. On polazi od metodološke matrice po kojoj je ustavni poredak složen proizvod društvenih i istorijskih procesa. U skladu sa teorijom konstitucionalizma, razmatra političke uslove . . .
USTAVNI OSNOVI U ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE
Osnovni uslov i cilj svake državne politike je opstanak države i društva u celini. Jedan od najvažnijih uslova za opstanak društva i države pored neophodnog razvoja demokratije i demokratskih institucija danas je izraženo postala potreba za stvaranjem . . .
POLOŽAJ ZAKONA U FRANCUSKOM PRAVNOM PORETKU
Zakon predstavlja najznačajniju potporu savremenog pravnog poretka i nezaobilazni je element svakog razvijenog društva. Nije preterano čak reći da zakon predstavlja jednu konstantu ljudske civilizacije, s obzirom na njegovu višemilenijumsku drevnost, . . .
VEHABIJE KAO PRODUŽETAK SELEFIJE?
Ovaj rad se bavi proučavanjem vehabija kao produžetka selefije. Autor ukazuje na to da i oko samog naziva ovog islamskog političkog pokreta postoji veliki broj nesuglasica. Ovo je put koji su postavile prve tri generacije i on mora biti nepromenljiv. Pripadnici . . .