DIMENZIJE I UZROCI EKONOMSKE KRIZE U SRBIJI
Srbija se nalazi u teškoj ekonomskoj krizi. Osnovni uzrok te krize je defektan koncept privrednih reformi koji se primenjuje od početka 2000. godine i koji je doveo do ekstremno precenjene vrednosti dinara, nagle i preterane liberalizacije uvoza, pa je on . . .
SVETSKA EKONOMSKA KRIZA KAO IZGOVOR ZA POGREŠNU DOMAĆU EKONOMSKU POLITIKU
Danas kada se srpska privreda nalazi u kolapsu naša politička i ekonomska upravljačka elita sve ekonomske probleme tretiraju kao posledicu svetske krize, a ozbiljnija analiza naše ekonomske zbilje pokazuje da je katastrofalno stanje u srpskoj privredi . . .
EKONOMSKA MISAO I SVETSKA EKONOMSKA KRIZA
Metodi i instrumenti ekonomske nauke ne uspevaju da objasne ciklična kretanja privrede i izbijanja velikih ekonomskih kriza. Šta je u pitanju? Više ekonomista je dobilo Nobelovu nagradu za formulisanje mnogih, vrlo razrađenih i preciznih ekonometrijskih . . .
DESTRUKTIVNA NACIONALNA EKONOMIJA I POLITIKA UDALJAVA SRBIJU OD EVROPSKE UNIJE
Nacionalna ekonomija i politika ulaze u turbulentno razdoblje. Interna i eksterna stabilnost zemlje i dalje će biti neizvesna, i pod stalnom kontrolom međunarodnih eksperata. Ekonomski model baziran na visokoj državnoj potrošnji, uvozu i zaduživanju . . .
UTICAJ EKONOMSKE KRIZE NA ZEMLJE U TRANZICIJI - ČLANICE EU
U 2009. godini navršilo se dve decenije od pada Berlinskog zida i početka tranzicije bivših socijalističkih zemalja. Za većinu ovih zemalja tranzicioni hod po mukama nije bio lak, ali su 2004. i 2007. godine, neke od najuspešnijih zemalja postale članice . . .
GLOBALNA EKONOMSKA KRIZA I NJEN UTICAJ NA PRIVREDNE TOKOVE U SRBIJI
Svetska finansijska kriza je nastala kao plod ogromne gramzivosti finansijskih i kvazi finansijskih institucija, primarno u SAD-u. Sve je bazirano na lakoj i brzoj zaradi preko kreiranja hipotekarnih kredita za sve šire slojeve stanovništva, u početku po . . .
KRETANJE DEVIZNOG KURSA U SRBIJI: krizno prilagođavanje ili posledica dubljih strukturnih neravnoteža
Nivo deviznog kursa je važna determinanta ekonomske politike svake zemlje. On utiče na kretanje inflacije, platnobilansnu (ne)ravnotežu, socijalni položaj stanovništva, nivo zaduženosti, profitabilnost privrede i mnoge druge varijable. Kroz kretanja . . .