O (NE)MOGUĆNOSTI REVOLUCIJA U 21. VEKU
Rad preisipituje (ne)mogućnosti preokreta u tokovima postmodernog društva koji bi temeljno promenili postojeće odnose i načine njegovog funkcionisanja, posmatrajući ih iz sve tri postideološke perspektive – liberalne, konzervativne i socijalističke. . . .
MARKS: IMA LI “KLASNE BORBE” U SAVREMENOSTI?
Malo je filozofa, možda nema ni jednog, koji su više osporavani a ipak tabuizovan kao Karl Marks. Nije potrebno biti marksist da bi se toga bilo svesno. To što obeležavamo dvestogodišnjicu njegovo rođenja i 170 godina od prvog izdanja Manifesta … ništa . . .
NEOMARKSISTIČKO SHVATANJE RADA – UTOPIJA ILI ALTERNATIVA TRANSKAPITALU
Autor se bavi shvatanjem pojma rada vodećih neomarksističkih teoretičara postmodernog vremena, Antonija Negrija i Majkla Harta. Ovi teoretičari ističu nematerijalni rad kao osnovni oblik kapitalističke proizvodnje u postmodernoj epohi, koji stvara nematerijalna . . .
NEJEDNAKI RAZVOJ KAO USLOV IMPERIJALIZMA. RASPRAVE U MEĐUNARODNOM RADNIČKOM POKRETU
Istoriografskom metodom razmatraju se stanovišta marksističke misli i radničkog pokreta o značaju nejednakosti (pojedinca, klase i države) kao jedan od bitnih uslova nastanka i održavanja koloijalizma. Marksova tvrdnja da nije moguća sloboda pojedinca . . .
MARKSOVO (NE)RAZUMEVANJE SOCIJALNE STRATIFIKACIJE, DRUŠTVENIH KLASA I KLASNE BORBE
U radu se razmatra Marksova teorijska perspektiva u odnosu na pojam društvene stratifikacije, društvene klase i klasne borbe. Društvena klasa se, uopšte uzevši, odnosi na grupe ljudi koji dele sličan društveni ili ekonomski položaj. Od izuzetne je . . .
MARKSOVI POGLEDI NA NOVINARSTVO I SLOBODU ŠTAMPE
Svest da se posredstvom štampe ideje mogu rasprostirati brže i efikasnije od bilo kojeg oblika interpersonalne komunikacije, usmerila je od rane mladosti Marksovo ideološko opredeljenje ka propagandnim tehnikama i metodama novinarstva, ali se o tome u naučnoj . . .
DžEREMI KORBIN KAO PERFORMER SOCIJALIZMA 21. VEKA
Predmet rada je određenje uzornog političara u dvadeset prvom veku čija bi politika mogla da globalni korporativni kapitalizam zameni socijalizmom kao svetskim procesom. Rad se zasniva na uverenju da je neophodno da se u današnja postpolitička društva . . .