KRIZA NEOLIBERALIZMA I POVRATAK DRŽAVNOM KAPITALIZMU KAO IZAZOV ZA HUMANISTIČKU LEVICU
Kriza neoliberalizma je kriza kapitalizma budući da neoliberalni kapitalizam istrajava na cinizmu slobodnog tržišta, odnosno svrhe profita, koji pod svoje delanje podastire: politiku, etiku, pravo i estetiku. Shodno tome svaki razgovor o javnom dobru podređen . . .
KONTROVERZE O LEVICI DANAS I PLEDOAJE ZA ALTERNATIVNU LEVICU
U radu se razmatra protivrečan položaj levice u savremenosti, kao i potreba dalje teorijske problematizacije njene uloge. Autor rad završava pledoajeom za alternativnu levicu kao pluralističkog demokratskog aktera antikapitalističkog preobražaja savremenog . . .
NEOPHODNOST I GRANICE AKTUELNOSTI MARKSIZMA
Nikada kapitalizam nije bio tako jak kao što je danas. Takođe, nikada levica, u globalnim razmerama, sagledavana kao celina, za poslednjih nekoliko decenija, nije bila tako slaba kao sada. Ta dva procesa tesno su povezana. Iz takvog stanja javlja se potreba . . .
KARL MARKS KAO PRETEČA TEORETIČARA GLOBALIZACIJE
U radu se argumentuje teza da je jedan od onih teoretičara koji su uočili proces globalizacije, bio upravo Karl Marks. Nasuprot njemu, mnogi savremeni mislioci su smatrali da je globalizacija nastupila s padom Berlinskog zida (npr. Gidens), ne uviđajući . . .
ZNAČAJ KARLA MARKSA ZA RAZUMEVANJE EKONOMSKIH I POLITIČKIH PROCESA U XXI VEKU
Karl Marks (1818-1883) predstavlja jednog od najznačajnijih intelektualaca HIH veka o čijoj aktuelnosti ne prestaju da se vode mnogobrojne debate. U svetlu kritike neoliberalnog pogleda na svet javlja se sve veći broj kritički orijentisanih intelektualaca . . .
META-PROSTOR KRIZE I META-POLITIKA OBESPRAVLJENIH
U radu se tematizuju opšta svojstva dramatične strukturne krize svetskog (kapitalističkog) sistema pod kompleksnim pretpostavkama političke ekonomije njegove tekuće istorijske demisije (poslednji ciklus poslednje krize, kraj kapitalizma), a naročito . . .
MARX VON ‚RECHTS’? NOTIZEN ZU EINER DEUTSCHEN REZEPTIONSGESCHICHTE
Das Werk von Karl Marx erlebt speziell in Deutschland eine respektable Wiederkehr. Lesekreise, Universitätsseminare, Panels und Konferenzen, aber auch Artikel in der Tagespresse oder Bezugnahmen von Realpolitikern: Es wird unterschiedlich diskutiert, was . . .
FILOZOFSKO I POLITIČKO PROMIŠLJANJE DESNOG I LEVOG
Desno i levo su metafore orijentacije. Dakle, imaju preneseno značenje u govoru i mišljenju. Odlike iz fizičkog sveta prenose se u „metafizički“ a time se otvara istraživanje šta sve to može da znači za čoveka koji pokušava da se orijentiše . . .
VREDNOSNI SISTEM SAVREMENE LEVICE: POGLED NA EU
U radu se elaborira vrednosni sistem savremene levice, sa značajnim osvrtom na desnicu, kao na njen antipod. Autor je poseban akcenat stavio na pojedine zemlje EU poznate po levičarskoj tradiciji, poput Španije, Italije i Grčke. Uporednom metodom su . . .
ПРЕХОДЪТ КЪМ КАПИТАЛИЗЪМ КАТО ОЛИГАРХИЧЕН ПРЕВРАТ
In this article - dedicated to the 200th anniversary of Karl Marx, I will justify the thesis that the transition from socialism to capitalism in the countries of Eastern Europe is not a denial, but a confirmation of the actual Marxist conception of the revolution: . . .
ZAŠTO JE ZAPAD ODLUČIO DA UBIJE SAMOUPRAVLJANJE
U socijalističkoj Jugoslaviji je kao privredni sistem isprobano samoupravljanje, jedan od retkih praktičnih primena ekonomske demokratije, ideala slobodnog društva. Taj sistem je u svojoj zdravoj fazi, do sedamdesetih godina, davao i izuzetne ekonomske . . .
DECENTRIRANJE SHVATANJA LEVICE I POGLED NA LEVICU U SRBIJI KROZ LATINOAMERIČKU PRIZMU
Autor je pažnju usmerio na specifične aspekte neočekivano velikog uspeha levičarskih političkih snaga u Latinskoj Americi na kraju 20. i tokom prve dve decenije 21. veka, kao i na originalne uvide dve angažovane naučne kritike fokusirane na promišljanje . . .