JUGOSLAVIJA: NEIZNUĐENI PROJEKAT SRPSKE ELITE
Sedam nedelja pre nego što je januara 1919. sazvana konferencija u Versaju nastala je jugoslovenska država. Ovaj članak ukazuje da nijedna od sila-pobednica nije bitno uticala na takav ishod (bilo u pozitivnom ili u negativnom smislu), niti je imala političku . . .
SRBI I JUGOSLAVIJA: POCEPANI NAROD U PODELJENOJ ZEMLJI
Ovim radom ukazuje se da je istorija Srba u Jugoslaviji, najopštije kazano, predstavljala istoriju pocepanog naroda u podeljenoj zemlji. Južnoslovenska podeljenost dolazila je od različitih religija i različitih istorijskih tradicija jugoslovenskih naroda. . . .
PROPAST JUGOSLOVENSTVA I NEUSPEH JUGOSLAVIZACIJE: O DVA NEISPUNJENA PREDUSLOVA OPSTANKA JUGOSLAVIJE
Da bi država opstala, pored niza drugih, neophodno je ispuniti i makar jedan od dva elementarna preduslova: ona ili mora biti izraz dugog narodotvornog procesa jedne nacije; ili mora posedovati centralne institucije koje će braniti njene interese, a za šta . . .
SRPSKO/JUGOSLOVENSKA DRŽAVOTVORNA I RAZBIRASPADNA DILEMA Nebeski ideali Jugoslavije na tlu neuspele zajednice
U radu autor ispituje i tumači šta je u istorijskoj stvarnosti i mentalnim predstavama bila Jugoslavija. Polazeći od bitnih hronotopa jugoslovenske države, autor tumači astanke i nestanke raznih istorijskih oblika jugoslovenske države u 20. veku. Pri . . .
APORIJE JUGOSLOVENSKE DRŽAVE
Rad je posvećen determinantama raspada prve i druge Jugoslavije. Cilj analize je da pokaže da raspad i ratovi koji su vođeni na jugolsovenskom tlu imaju dublje determinante, da nisu samo lokalna balkanska zbivanja već da imaju i globalne implikacije. . . .
„JUGOSLAVIJA U MALOM“ – OD KOMPROMISNE REPUBLIKE DO „NEMOGUĆE DRŽAVE“
Jugoslovenska država, iako je menjala etničke, teritorijalne i političke okvire, ni u jednom obliku nije mogla da opstane zbog nedostatka ukutrašnje kohezije. Iz istih razloga zbog kojih nije funkcionisala tzv. velika Jugoslavija, neodrživa je i tzv. . . .
SRPSKA POLITIČKA EMIGRACIJA I TITOVA JUGOSLAVIJA
Rad se bavi stavovima srpske političke emigracije koja je, posle Drugog svetskog rata, posvetila naročitu pažnju antisrpskim osnovama Titove Jugoslavije. Totalitarni režim, koji se odrekao bilo kakve demokratije, na jednoj, i srbofobna politika jugoslovenskog . . .
STVARANjE JUGOSLAVIJE U UDŽBENICIMA ISTORIJE (SRBIJA, HRVATSKA I FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE)
Udžbenici istorije, kao primarno sredstvo u nastavnom procesu, nisu samo prenosioci znanja o istorijskim procesima, pojavama i događajima, već i značajan činilac u izgradnji i definisanju ličnih i kolektivnih identiteta, kao i odraz stavova akademske . . .